Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 27, 2021 13:30

Apple Vitesi R’ye Taktı! Yok Böyle Bir Dönüş!

Apple ile Epic Games arasındaki dava devam ederken, Cupertinolu firma vitesi R'ye taktı. App Store artık farklı satın almaları destekleyecek.
Apple Vitesi R’ye Taktı! Yok Böyle Bir Dönüş!

Fortnite ile başlayan Apple ile Epic Games arasındaki davayı duymuşsunuzdur. Epic Games, Fortnite oyununda uygulama içi satın alma seçeneklerine kendi mağazasını eklemişti. Bu durum App Store kurallarına aykırı olduğu için Fortnite, App Store’dan şutlanmıştı. Yasal bir sürece giren iki teknoloji devi bu süreçte bir çok hamle yapmıştı. Ancak bugün Mevlana’yı bile kıskandıran bir dönüş Apple’dan geldi.

Cupertinolu firma App Store‘da geliştiricilere iOS uygulamalarının dışında satın alma seçeneklerini kullanıcılarla paylaşma olanağı sağlayacak bir değişiklik sunmaya karar verdi. Bunun yanı sıra Apple, mevcut politikalarından bazılarını sürdürmeye devam edecek ve ayrıca küçük ABD’li geliştiricilere yardımcı olmak için bir fon başlattı. Yapılan yeni düzenlemeye göre;

  • Geliştiriciler, iOS uygulamalarının dışında ödeme yöntemleriyle ilgili bilgileri paylaşmak için artık e-posta gibi iletişimleri kullanabilecek. Firma, uygulamalarının veya App Store’un dışında gerçekleşen satın alma işlemleri için herhangi bir komisyon almayacak.
  • Geliştiricilere sunulan fiyat puanları, abonelikler, uygulama içi satın almalar ve ücretli uygulamalar için 100’ün altından 500’ün üzerine çıkarıldı.
  • Arama sonuçları, indirmeler, yıldız derecelendirmeleri, metin alaka düzeyi ve kullanıcı davranışı sinyalleri gibi nesnel özelliklere dayalı olmaya devam edecek
  • Yılda 1 milyon dolardan az kazanan işletmeler, daha büyük geliştiriciler uygulama satın alma ve uygulama içi ödemelerde App Store’un standart komisyonunu öderken, indirimli komisyondan yararlanmaya devam edecek.
  • Geliştiricilerin, algılanan haksız muameleye dayalı olarak bir uygulamanın reddine itiraz etme seçeneği var olmaya devam edecek.

Apple’ın küçük ölçekli ABD’li geliştiricilere yardımcı olmaları için bir fon oluşturdu ve uygun geliştiriciler arasında, geliştiricilerin 4 Haziran arasında bir hesabının olduğu her takvim yılında tüm uygulamaları için 1 milyon ABD Doları veya daha az kazananlar yer alacak. Yani Apple’ın küçük geliştiricileri destekleme olayı tam gaz devam edecek.

Apple’ın Epic Games ile süren davasında böyle bir hamlenin yapılması oldukça sevindirici. Örneğin bir uygulama içi satın alım 9.99 TL’yken bu fiyat 7 TL’ye kadar inecek. Çünkü Apple’ın politikası gereği 9.99 TL’lik bu ücretten Cupertinolu firma komisyon alıyordu. Komisyon alınmayacağı için fiyatlarda düşüş göreceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.