Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 26, 2021 9:22

Xiaomi Telefon Fiyatları Arttı! Peki, Neden?

Dünya genelinde Xiaomi telefon fiyatlarında ilginç bir artış yaşandı. Peki, bu fiyat artışının arkasında yatan sebep ne? İşte detaylar.
Xiaomi Telefon Fiyatları Arttı! Peki, Neden?

Xiaomi bugün 2021’in son ikinci mali çeyreğinin sonuçları hakkında bir rapor yayınladı. Bu raporda bizim için en ilginç olan şey elbette telefon fiyatlarındaki artış oldu. Peki, Xiaomi telefon fiyatları neden arttı? Bunun arkasında yatan sebep ne?  Xiaomi akıllı telefonların dünya çapındaki toplam sevkiyatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 86,8 artışla 52,9 milyon adede ulaştı. Çinli firma geçen yıl bu dönemlerde 28,3 milyon adet telefon satmıştı.

Xiaomi telefon fiyatları günden güne artış gösteriyor

Son çeyrekte bir Xiaomi akıllı telefonun ortalama fiyatında da bir artış var. Geçen yıl bir Xiaomi telefonlarının ikinci çeyrekte ortalama fiyatı 1116.3 yuan iken, şimdi 1116.7 yuan oldu.

Aradaki bu 4 yuanlık fark az gibi gelebilir. Ancak durum böyle değil. Xiaomi’nin satış hacmi açısından bu miktarları hafife almayın. 52,9 milyon akıllı telefonu 4 yuanlık fark ile çarparsanız firmanın ne kadar fazla fiyat artışı yaptığını anlayabilirsiniz.

Xiaomi’nin fiyatları arttırmasındaki en büyük etken şüphesiz ki çip krizi gösteriliyor. Redmi serisinde de sürekli fiyat artışı yapan Xiaomi’nin bu fiyatları 2022 yılında daha artırması bekleniyor. Çünkü dünya çapındaki çip krizi halen önlenemedi. Sadece Xiaomi değil diğer telefon üreticileri de fiyatları yakın zamanda artıracak gibi görünüyor.

Xiaomi telefon

Koronavirüs ile patlak veren çip krizinin 1-2 yıl daha devam etmesi bekleniyor. Bu süreçte fiyatların nasıl şekilleneceğine dair şimdilik tahmin yürütmek zor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.