Android Ağustos 26, 2021 13:09

Xiaomi Satışları Yine Çılgın Yine İnanılmaz

Xiaomi, 2021'in ikinci çeyreğine ait finansal raporlarını açıkladı. Çinli teknoloji devi gücüne güç katarak düşmana korku salıyor.
Xiaomi Satışları Yine Çılgın Yine İnanılmaz

Telefon pazarında bu yıl başarıdan başarıya imza atan Xiaomi, liderliğe oturmayı başarmıştı. Bu başarının firmaya gelir olarak yansıyacağı açıkça ortadaydı. Nitekim beklenen oldu ve Çinli dev 2021’in ikinci çeyreğine ilişkin finansal raporlarını açıkladı. Xiaomi’nin gelirleri ikinci çeyrekte rekor bir artış göstererek firmanın gücünü ortaya koydu diyebiliriz.

Yapılan açıklamalara göre Xiaomi’nin gelirleri 2021’in 2. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre tam yüzde 64 artış gösterdi. Toplam geliri 87.6 milyar yuana çıkan firma, net karda da farkını ortaya koymayı başardı. Önceki döneme göre net karını yüzde 87.4 artıran firma 6.4 milyar yuan gelir elde etti.

Brüt kar, yıllık yüzde 96,7 artışla 15,1 milyar yuan oldu. IFRS dışı düzeltilmiş net kar ise yıllık yüzde 87,4 artışla 6,32 milyar yuana yükseldi. 2021’in ilk yarısında ise firmanın toplam geliri yıllık yüzde 59,5 artışla 164,67 milyar yuana ulaştı. Brüt kar, yıllık %92,1 artışla 29,3 milyar yuan ve IFRS dışı düzeltilmiş net kar yıllık yüzde 118,4 artışla 12,39 milyar yuana yükseldi.

Xiaomi telefon satışları ile yükselişe geçti

Telefon satışlarından elde edilen gelir de rekor seviyede arttı. Telefon satışlarında yüzde 86.8 artış yaşayan firma, 59.1 milyar yuan gelir elde etmeyi başardı. Dünya genelinde ise telefon satışları 52.9 milyon adete ulaştı. İzlediği uygun fiyat politikası ile rakiplerini ekarte etmeyi başaran firma, ikinci çeyrekteki başarısı ile global çapta yüzde 16.7 pay ile en çok telefon satan 2. firma konumuna yükseldi.

Xiaomi’nin Çin’deki eli de güçlendi. Ülkesindeki yüzde 10.3 olan pazar payı, Huawei’nin darbe alması ile yüzde 16.8‘e yükseldi. Akıllı telefon satışlarında yüzde 35.1 artış ile Çinli firma ülkesinde en çok telefon satan 3. firma konumuna yükseldi.

Bu yıl sonu karşımıza Xiaomi 12 ailesi ile çıkacak olan firma, özellikle kamera tarafında yapacağı atılımlar ile düşmanlarına korku salacak. Global pazarda elde ettiği başarıyı yeni telefonları ile taçlandırmak isteyen Xiaomi’nin isim değişikliği yapacağını belirtelim. Artık firmanın telefonlarındaki Mi markası olmayacak. Sadece yoluna kendi adıyla devam edecek olan firma, alt markası olan Redmi ile de gelirlerine gelir katmaya tam gaz devam edecek.

IoT ve hizmetler Xiaomi’nin yüzünü güldürdü

Xiaomi’nin gelir kaynağı sadece telefon da değil. 2021’in ikinci çeyreğinde IoT ve yaşam tarzı ürünleri segmentinden elde edilen gelir, bir önceki yıla göre yüzde 35,9 artarak 20,7 milyar yuana yükseldi. Ev eşyaları konusuda büyüyen pazarda kendine önemli bir yer edinen firma, bu alanda da yeniliklerini sürdürecek.

Xiaomi’nin yüzü Apple gibi hizmetleri ile bu çeyrekte güldü. 2021’nin ikinci çeyreğinde, yurt dışı internet hizmeti gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 96,8 artışla 1,1 milyar yuana ulaştı. Bu artış toplam gelirin %15,6’sını oluşturmaya katkı sağladı.

Yeniliklerine tam gaz devam eden firma yılın ikinci çeyreğinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yapılan harcamalar bir önceki yıla göre yüzde 56,5 artırarak 3,1 milyar yuan para harcadı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.