Ağustos 26, 2021 16:36

Xiaomi Neden İsim Değişikliği Yapacak?

Xiaomi'nin Mi markasını yıl sonu sonlandıracağı açıklanmıştı. Peki, Çinli teknoloji devi Xiaomi neden böyle bir karar aldı? İşte detaylar.
Xiaomi Neden İsim Değişikliği Yapacak?

Çin’in önde gelen isimlerinden olan Xiaomi, geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde isim değişikliğine gideceğini açıklamıştı. Bu zamana kadar yoluna Mi markası ile devam eden firma, yıl sonu Mi adını tarihe gömecek. Peki, yıllardır Mi adıyla faaliyet gösteren teknoloji devi neden böyle bir karar aldı? İlerleyen süreçte bizleri neler bekliyor?

Bu kararın alınmasının arkasında yatan en büyük sebebin küresel marka varlığını birleştirmek olduğu söyleniyor. Mi adıyla kafa karışıklığı yaratmaktan kurtulacak olan firma artık sadece kendi adıyla yola devam edecek. Yıl sonu tanıtacağı amiral gemisi modeli ile Mi adını bırakacak olan Xiaomi’nin artık sadece kendi adı ismini global pazarda kullanması bekleniyor.

Xiaomi’nin altında yer alan Redmi markası ise varlığını devam ettirecek. Redmi bildiğiniz gibi sadece “Redmi” adıyla ürünler üretiyor. Mi adının kalkması ile Redmi’de izlenen politika Xiaomi’de de izlenecek.

Xiaomi 11 Lite 5G NE

Çinli firmanın almış olduğu bu karar oldukça yerinde görünüyor. Bu zamana kadar internet sitesi bile mi.com olan firma artık kendi ismini ön plana çıkarmaya başlayacak. Özellikle küresel pazarda bu işim değişikliğinin olumlu karşılanması ve firmaya olan güveni tazelemesi bekleniyor.

Son olarak Xiaomi’nin bu zamana kadar sattığı Mi serisi cihazlardan desteğin kesilmeyeceğini sadece yeni ürünlerde Mi ekinin kullanılmayacağını belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.