NVIDIA Ağustos 26, 2021 20:53

NVIDIA RTX 3090 Super Bu Yılın Sonlarında Piyasaya Sürülebilir!

Yeni çıkan sızıntılara göre NVIDIA, yıl sonunda RTX 3090 Super'i piyasaya sürecek. İşte yeni kartın detayları.
NVIDIA RTX 3090 Super Bu Yılın Sonlarında Piyasaya Sürülebilir!

Amerika menşeili grafik teknolojisi devi NVIDIA, Intel’in çıkaracağı Xe-HPG Alchemist GPU’suna karşı bu yıl sonlarında RTX 3090 Super’ı piyasaya sürebilir. NVIDIA son zamanlarda AMD ve Intel’le kıyasıya bir rekabet sürdürüyor. Tahtından inmemeye çalışan NVIDIA, yeni nesil teknolojiler geliştirmeye ve grafik çipleri üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyor.

Ancak son zamanlarda Intel’in yüksek performans ekran kartları sektörüne giriş yapmasıyla birlikte NVIDIA, piyasada hakimiyetini sürdürmek için RTX 3090 Super’in lansmanını bu yıl sonuna doğru başlatabilir.

Şu an RTX 3090 modeli GA102 grafik işlemcisine ve 10,496 CUDA çekirdeğiyle Ampere serisinin amiral gemisi rolünü üstleniyor. Computex 2021’de NVIDIA, RTX 3080 Ti modelini sunmuştu ve GA102 çipine sahip son ekran kartı sanılıyordu. Ancak söylentide olan RTX 3090 Super modeli NVIDIA’nın Ampere serisiyle işi bitmemiş gibi gözüküyor.

NVIDIA RTX 3090 Super Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Bu sızıntı, bilinen ve daha önce sızdırdığı bilgileri doğru çıkan @greymon55 adlı Twitter kullanıcısına sahip. Sızıntıya göre RTX 3090 Super, 10,752 CUDA çekirdeğine ve G102 işlemcisine sahip olacak. Kart ayrıca 400 W+ gibi olağanüstü bir güç gereksinimine ihtiyaç duyabilir. Daha fazla detay şu an mevcut değil ancak kartın bellek yapılandırması RTX 3090’a benzer özelliklere sahip olabilir.

 

 

NVIDIA’nın şu anda Lovelace AD102 adlı bir grafik işlemcisi üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor ancak bunun  2022’nin sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Intel Xe-HPG Alchemist’i 2022’nin başında piyasaya sürmeye hazır olduğundan dolayı NVIDIA, mevcut Ampere serisini “Super” yükseltmelerle piyasaya sürerek Intel’le arasındaki oluşabilecek boşluğu kapatabilir ve böylece önlem alıyor olabilir.

Makul fiyatlarla ekran kartı edinebilmek şu anda güçken, bu yılın sonunda işlerin normale dönmesi bekleniyor. NVIDIA hakkındaki yeni gelişmeler ve sızıntılar geldikçe size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.