Vivo Ağustos 26, 2021 16:26

Çin’deki Telefon Pazarı Karıştı! Lider Değişti!

Telefon pazarında hareketlilik tam gaz devam ediyor. Çin'deki telefon pazarı son çeyrekte ilginç değişimlere ev sahipliği yaptı.
Çin’deki Telefon Pazarı Karıştı! Lider Değişti!

Akıllı telefon pazarında liderler sürekli değişiyor. Huawei’nin liderliğe yükselmeye başladığı sıralar Amerika’nın olaya el atması ile Xiaomi yükselişe geçmişti. Bugün ise Çin’deki telefon pazarı karışmaya başladı. Counterpoint Research, dünyanın en büyük mobil cihazı olan Çin’in akıllı telefon pazarındaki değişiklikleri duyurdu. Birinci ve ikinci çeyrekte lider, yüzde 24‘lük bir sonuçla Vivo oldu.

İkinci çeyrekte Vivo, Çin’de bir yıl önceki 14,1 milyondan yaklaşık 18,3 milyon akıllı telefon sattı. Önde gelen oyuncular sıralamasında ikinci sırada yaklaşık yüzde 21’lik bir puanla OPPO yer alıyor. Xiaomi, Çin akıllı telefon pazarının yüzde 17’sini kontrol ederek ilk üçü kapatıyor.

Çin'deki Telefon Pazarı

Bu şirketler, sert ABD yaptırımları nedeniyle keskin bir şekilde düşen Huawei durumundan yararlandı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde bu şirket Çin akıllı telefon pazarının yüzde 30’undan fazlasını kontrol etmişti. Bu yılın ikinci çeyreğinde payı yüzde 8’e düştü. Yayınlanan tabloya göre Honor, eski ana şirket Huawei’nin biraz önünde.

Counterpoint Research, Honor’un geri dönüşü ve Xiaomi’nin çevrimdışı kanallarda daha da güçlenmesiyle birlikte, Çin akıllı telefon pazarının önümüzdeki günlerde Vivo, Oppo, Xiaomi, Honor ve Apple arasında zorlu bir rekabetle karşı karşıya kalacağına inanıyor.

Telefon pazarındaki hareketlilik koronavirüs pandemisinin etkisini kaybetmesi ile yine hareketlenecek. Özellikle yıl sonu tanıtılacak olan yeni modellerin piyasaya sunulması ile ortalık kızışacak. Çip krizinden dolayı telefon fiyatlarının önümüzdeki yıl artacağı söyleniyor. Eğer bu durum gerçekleşirse fiyatı uygun tutan firma kendini bir anda zirvede bulabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.