Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 25, 2021 13:22

YouTube PiP Özelliği iPhone’da Nasıl Etkinleştirilir?

YouTube PiP özelliği geç de olsa iPhone'da kullanıma sunuldu. Peki, bu özelliği nasıl etkinleştireceksiniz? İşte adım adım PiP'i açma rehberi.
YouTube PiP Özelliği iPhone’da Nasıl Etkinleştirilir?

Apple, iOS 14 güncellemesi ile birlikte PiP yani resim içinde resim özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özelliğe ilk başta Netflix gibi video platformları direkt desteğini getirmişti. Ancak YouTube tarafında bu özellik bugüne kadar kullanılmıyordu. YouTube bildiğiniz gibi arkaplanda video oynatmak için Premium üyeliği istiyor. Bugün Premium sahiplerine YouTube PiP özelliği kullanıma sunuldu. Ancak bu özelliği aktifleştirmek için bir takım işlemler yapmanız gerekiyor.

YouTube PiP Özelliği iPhone’da Nasıl Etkinleştirilir?

YouTube Premium sahibiyseniz youtube.com/new adresi üzerinden iOS’ta pencere içinde pencere özelliğini dene seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Sonrasında ise eğer YouTube uygulaması iPhone’unuzda açıksa kapatmanız ve bir süre beklemeniz yeterli olacak. Uygulamayı açıp bir video izlemeye başladığınızda YouTube’u arka planı alıp küçük bir çerçeve üzerinden videonuzu izleyip aynı zamanda başka işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Android sahiplerinin yıllardır sahip olduğu bu özelliğin çok geç de olsa iPhone’a da gelmesi oldukça sevindirici. Aşağıdaki görselden YouTube’ın resim içinde resim özelliğinin nasıl göründüğüne ulaşabilirsiniz. Bu video penceresini dilediğiniz yere konumlandırabileceğinizi belirtelim.

YouTube PiP

YouTube’un resim için resim özelliğini uzun vadede Premium sahibi olmayanlara sunmayacağını belirtelim. Şimdilik deneme aşamasında olan bu özelliğin çok yakında herhangi bir işlem yapmadan herkes için kullanıma açılacağını düşünüyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.