Intel Ağustos 25, 2021 17:23

Intel Arc GPU, AMD ve Nvidia’yı Kızdırabilir: İşte Nedenleri!

Intel Arc GPU modeli, ön karşılaştırmalara göre AMD RX 6700XT ve Nvidia RTX 3070 ile doğruadan yarışacak. İşte son gelişmeler...
Intel Arc GPU, AMD ve Nvidia’yı Kızdırabilir: İşte Nedenleri!

Alchemist Xe-HPG GPU’larına dayalı Intel ARC GPU‘larının tümü gelecek yıl piyasaya sürülmeye hazır. Amiral gemisi olacak Intel Arc GPU, teknik özelliklerine bakıldığında, AMD ve Nvidia’ya karşı çok rekabetçi performans özelliklerine sahip. Kırmızı ve yeşil takım bu durumdan rahatsız olacak.

Intel’in Xe-HPG Alchemist GPU’lu amiral gemisi ARC ekran kartları, NVIDIA GA104 ve AMD Navi 22 çiplerine karşı sağlam rekabet edecek.

Gelecek olan ilk Intel ARC grafik kartları, Xe-HPG mimarisine dayalı Alchemist grafik işlemciler tarafından desteklenecek. 6 nm transistör teknolojisi ile üretilecek olan bu grafik işlemcileri, 2022’nin ilk çeyreğinde pazara sürülmeye başlayacak. Ayrıca Intel, Alchemist GPU’larının özelliklerini ve Xe-Core‘yi içeren temel yapısını ayrıntılı olarak yayımladı.

xe core

Açıklanan bilgilere göre, Intel Xe-HPG Alchemist GPU, 1. Nesil ARC serisinin temel DNA’sı olan bir Xe-Core‘a sahip. Xe-Core, 16 Vektör motoru ve 16 Matrix motorundan oluşan bir hesaplama bloğu. Bu yapı blokları sayesinde Intel, GPU sektöründe önemli bir ivme kazanacağını belirtmekte fayda var.

3DCenter tarafından haberimizde belirttiğimiz üç grafik işlemcinin özellikleri ve karşılaştırmalarının bir özeti yapıldı. AMD RX 6700 XT, AMD Navi 22 çipine sahip. NVIDIA GeForce RTX 3070 de NVIDIA GA104 çipine sahip. Bu karşılaştırma sayesinde Intel’in yeni GPU’sunun performansını teorik olarak öğrenmiş oluyoruz. Böylece, Intel’in ARC Xe-HPG Alchemist amiral gemisi, NVIDIA ve AMD’den daha fazla TMU(doku eşleştirme birimi) ve ROP(render output process) sunacak. Intel’in FP32 biriminde çekirdek sayısı AMD’den daha yüksek. Ayrıca belirttiğimiz gibi, transistör üretim teknolojisi 6nm. Bu sayede Intel Alchemist GPU’ları, ikisine göre daha az ısınacak. Önemli olan tensor çekirdekleri de aynı şekilde ikisine göre daha fazla.

Özetleyecek olursak, Intel Arc GPU, bu iki canavar grafik işlemci birimine karşı yakın özelliklere sahip ve böylece üçünün arasında kıyasıya rekabet olacak gibi gözüküyor. Kırmızı ve yeşil takımı kızdıracak olan bu durum, rekabet dolayısıyla daha gelişmiş teknolojilerin çıkmasına sebep olabilir. Intel’in Arc GPU’ları hakkında yeni bilgiler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.