Huawei Ağustos 25, 2021 12:26

Huawei Kamera Konusunda Çığır Açmaya Hazırlanıyor

Huawei P50 Pro ile en iyi fotoğraf çeken telefon unvanını eline alan Huawei kamera konusunda yeni teknolojisi ile çığır açmaya hazırlanıyor.
Huawei Kamera Konusunda Çığır Açmaya Hazırlanıyor

Telefon kameralarının görüntü kalitesi son yıllarda büyük ölçüde iyileşti. Bütçe dostu modeller bile, çeşitli koşullarda etkileyici fotoğraf ve video kayıtları yapabilmek için günümüzde birden fazla kamera ile donatılmaya başlandı. Son zamanlarda, sabit odak uzaklığına sahip bir lens yerine değişken diyafram açıklığına sahip kamera lensleri söz konusu olduğunda yeni bir trendin ortaya çıktığını gördük. Bu trende şimdi de Huawei katılmaya hazırlanıyor. Huawei kamera konusunda rakiplerine taş çıkaracak gibi görünüyor.

Hatırlayacağınız üzere Samsung, Galaxy S9 ve S10 ile değişken diyafram açıklığına sahip geniş açılı bir lens kullanmıştı. Son zamanlarda Sony, sürekli optik yakınlaştırmayı etkinleştirmek için Xperia 1 III ve Xperia 5 III‘ü değişken bir telefoto lensle (70 mm-105 mm) donattı. OPOO da geçtiğimiz hafta 85-200 mm sürekli optik yakınlaştırma özelliğini duyurdu. Şimdi ise hamle yapma sırası Huawei’de

Huawei, yıllardır P serisi ve Mate serisindeki en iyi modellerine lens üreticisi Leica ile işbirliği içinde tasarlanan son teknoloji ürünü bir kamera sağlamasıyla büyük başarıla imza atmıştı.

Gelen bilgilere göre bu yılın başlarında Huawei Technologies, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) bir patent başvurusunda bulundu. “Diyafram, Kamera modülü ve Elektronik Cihaz” başlıklı belge bugün ortaya çıktı. Bu belgeye göre Huawei gelecekteki akıllı telefon kameralarını değişken bir diyaframla nasıl donatmayı planlıyor.

Çinli üretici, gelişmiş sistem kameralarında da kullanılan benzer bir teknolojiyi uygulamak istiyor gibi görünüyor. Bu patent kameraya giren ışığı ayarlayabilmek için diyafram bıçaklarını gösteriyor. Huawei, daha büyük bir diyafram oluşturmak için birbiri üzerinde kayabilen 6 diyafram bıçağı kullanmak istiyor. Diyafram bıçakları kullanılarak kameraya ulaşan ışık miktarı ayarlanabilecek.

Huawei Kamera

Sızan belgeler, Huawei’nin bir sistem kamerasında olduğu gibi benzer bir teknolojiyi uygulamak istediğini açıklıyor. Bununla birlikte, bir akıllı telefon önemli ölçüde daha küçük olduğundan, muhafazada dijital sistem kameralarında olduğu gibi ultrasonik motor veya step motor kullanmak için yer maalesef ki yok. Bunun yerine Huawei, bir tahrik bobini ve bir tahrik mıknatısı tarafından desteklenen minyatür bir sürücü kullanmak istiyor. Alternatif olarak, bir piezoelektrik sürücü de kullanılabilir.

Huawei‘nin bu devrimsel teknolojilerini önümüzdeki yıl tanıtacağı P60 serisinde kullanması bekleniyor. Bakalım bu birbiri üzerinde kayan mekanizma teknolojileri geleceğin kamera teknoloji trendi olacak mı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.