Xiaomi Ağustos 24, 2021 20:22

Xiaomi “Mi” Markasından Neden Vazgeçtiğini Açıkladı

Mi markalı telefonlar, Xiaomi sözcüsünden gelen bilgilere göre artık piyasaya sürülmeyecek. İşte nedenleri.
Xiaomi “Mi” Markasından Neden Vazgeçtiğini Açıkladı

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, yenilikçi tasarım ve uygun fiyat politikası, geliştirdiği teknolojileri ve tüketici dostu izlenimiyle her zaman öne çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Xiaomi, sadece mobil telefon cihazları üretmiyor. Son zamanlarda ev eşyaları, akıllı ev sistemleri, nesnelerin interneti ve yaşam tarzı ve mobilite gibi alanlarda da teknolojilik ürünler geliştirip satıyor. Örneğin, Mijia Scooterleri, akıllı ev robotları ve süpürgeleri, akıllı saatleri ve buzdolapları ile çok atılım gerçekleştirdi.

Çinli şirket, son 10 yıldır çoğu ürünün ön ismine bir gelenek haline gelen “Mi” marka takma adını kullanıyordu. Ancak bugün XDA Developers’ten gelen bir rapora göre, Xiaomi’nin yeni markalandırma kampanyasında, “Mi” takma adını ürünlerinde kullanmayı yakın zamanda bırakacak. Zaten bu değişiklik, Xiaomi Mix 4 cihazı ile başlamıştı.

Xiaomi Mi Mix 4

Bir Xiaomi Sözcüsü, bu yeni gelişmeyi onaylayan bir resmi açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

2021 yılının 3. çeyreğinden itibaren Xiaomi’nin “Mi” ürün serisinin adı “Xiaomi” olarak değiştirilecek. Bu değişiklik, küresel marka varlığımızı birleştirecek ve marka ile ürünleri arasındaki algı farkını kapatacaktır. Bu değişikliğin tüm bölgelerde geçerli olması biraz zaman alabilir.

Yeni marka kimliğinin tanıtılmasıyla birlikte ana markanın altında iki farklı ürün serisi yer alacak. Xiaomi ürünleri teknolojinin zirvesini temsil eder ve birinci sınıf bir deneyim sunar. Redmi ürünleri, büyük yenilikleri daha erişilebilir bir fiyat noktasında getiriyor ve daha genç kitleleri hedefliyor. Bu farklılaşma, ana marka logosu altında hem Xiaomi hem de Redmi logoları ile güncellenen logolarımıza da yansıyor.

 Ürün serisi adlandırma kuralı – Xiaomi ve Redmi – ürünlerine, zaman içinde ekosistemimize ve IoT ürünlerimize de uygulanacaktır.

Xiaomi, ilk akıllı telefonu Mi 1’i piyasaya sürdüğünden bu yana, harika bir büyüme gösterdi. Mi takma adını kullanmaya başlayan ilk Xiaomi ürünü bu telefondu. Mi 1, o zamanların amiral gemisiydi ve Xiaomi, yenilikçi ürün sunma politikasını bu zamanlarda edinmişti ve sunmaya da devam ediyor. Mi markalı telefonlar sahipleri ve “Mi” markasına alışkın olan kişileri üzeceğinden kuşkumuz yok. Ancak bu gelişme, sözcünün belirttiği gibi, marka algısının tekte birleştirilmesi açısından, uluslararası pazarlamada faydalı olabilir. Xiaomi hakkında yeni gelişmeleri size aktaracağız. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.