Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 24, 2021 12:22

Eski iPhone’lar Bu Yöntem ile Hız Canavarı Oluyor!

Eski iPhone'lar için bugün bir o kadar ilginç ve sevindirici bir haber ortaya çıktı. iPhone'u bu yöntem ile kolayca hızlandırabilirsiniz.
Eski iPhone’lar Bu Yöntem ile Hız Canavarı Oluyor!

Apple bildiğiniz gibi bataryası eskiyen iPhone modellerini yavaşlattığını geçtiğimiz yıllarda kabul etmişti. Eski iPhone’lar maalesef ki yavaşlamaya mahkum bırakılmıştı. Ancak bugün ortaya ilginç bir haber çıktı. Çin kaynaklarına göre iPhone ayarlarında bölgeyi Fransa olarak değiştirirseniz akıllı telefonun performansı artacak daha akıcı çalışacak.

Eski iPhone’lar Fransa’da hala hızlı çalışıyor

Bunun nedeni, Apple‘ın birkaç yıl önce meydana gelen işlemci frekansında azalma ile ilgili bir olay nedeniyle Fransa tarafından para cezasına çarptırılmış olması gösteriliyor. Apple’ın pil aşınması ve yıpranması nedeniyle eski iPhone’ları yavaşlatma kararı bir skandala neden olmuştu.

Cupertinolu şirket, uygulama nedeniyle bir Fransız düzenleyicisinin yanı sıra birkaç ABD tarafından para cezasına çarptırıldı ve bunun sonucunda 113 milyon dolarlık tazminat ödendi. Artık şirket, Fransa’da ve diğer bazı bölgelerde eski akıllı telefonların performansını düşürmüyor.

Diğer ülkelerde ise Apple’a iPhone’ları yavaşlattığı için herhangi bir ceza verilmedi. Ancak şirket pil değiştirme fiyatını düşürdü ve ayrıca kullanıcıların pil durumunu net bir şekilde görebilmesi için bazı pil sağlığı parametreleri ekledi.

Yapılan testlerde yeni modellerde pek bir performans artışı yaşanmıyor. Ancak iPhone 7 gibi eski modellerde gözle görünür bir performans artışı yaşayabilirsiniz. Test sonuçlarına göre iPhone 7, Geekbench’ten bölge değiştirmeden 286.632 puan alırken bölgeyi Fransa seçtikten sonra 298.321 puan almayı başarıyor.

Eski iPhone'lar

Eğer eski model bir iPhone kullanıyorsanız Ayarlar>Genel>Dil ve Bölge>Bölge bölümünden Fransa’yı seçerek iPhone’unuzu hızlandırabilirsiniz. Bu uygulamanın tüm iOS sürümlerinde geçerli olduğunu da belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.