Apple Ağustos 24, 2021 11:26

Apple, Önemli Bir Özellikten Vazgeçti: İşte Detaylar!

Apple, telefonlarında önemli bir özellikten vazgeçti. Ekran altı parmak izi okuyucu üzerinde çalışan Apple hakkında yeni rapor çıktı.
Apple, Önemli Bir Özellikten Vazgeçti: İşte Detaylar!

Teknoloji devi Apple, normalden farklı kararlarıyla öne çıkmaya devam ediyor. Apple ile yakınlığından tanınan ve aktardığı bilgilerin çoğu doğru çıkan Mark Gurman’ın makalesinden alınan bilgilere göre Apple ekran altı parmak izi okuyucuyu test edip bir prototip geliştirmiş ancak iPhone 13’te bu özelliğe yer vermemiş.

Apple, ekran içi parmak izi okuyucu yerine, her şeyi dahil edebilen bir ekran altına yerleştirilecek bir Face ID üzerinde çalışıyor. Bu tasarımın iPhone 13’te henüz olmayacağı söyleniyor. iPhone 14 gibi üst ve ileri düzey modellerde ekleneceği iletildi.

iPhone 14 modellerinde Face ID çentiği eklenilebilir. iPhone 14 Pro ve Pro Max’te ekran altına yerleştirilmiş bir Face ID ile karşılaşabiliriz.

 

iPhone 13

Daha düşük modellerde nasıl bir yol izlenecek?

Ming-Chi Kuo adlı Apple analisti haziran ayında Apple’ın SE 2022 modelinde ekran altı parmak izi okuyucuyu kullanacağını iddia etmişti. Belki de Apple, prototiplerin testi sırasında böyle bir sensörün nasıl çalıştığından pek memnun kalmadı ve Apple bu önemli özellikten vazgeçti.

Tekrar konuşmak gerekirse, tasarımda ana ekran düğmesi mevcut olacak ancak Touch ID’in kaldırılacağı söyleniyor. Normal SE versiyonlarda, bunun yerine yazılımsal bir Face ID olacak. Premium SE modellerde ise, Face ID’in ekran altında olacağı işaret edildi.

iPhone SE 2022

Mark Gurman, Apple’ın Touch ID ve ekran altı gibi önemli özellikten vazgeçtiğini vurguluyorken Face ID ile her şeyin dahil edileceğini söyledi ancak, bazı eleştirmenler bu durumu güvenlik endişeleri ile pek beğenmedi ve bazıları bu özelliklerin geri gelmesini istiyor. İlerleyen vakitlerde Apple hakkında yeni gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz. Beklemede kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.