Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 23, 2021 11:53

Facebook Reels Geliyor! Instagram’ın Gözü Yaşlı!

Sosyal medya devi Facebook Reels özelliği için düğmeye bastı. Instagram'dan sonra bu özellik şimdi Facebook'a da gelecek.
Facebook Reels Geliyor! Instagram’ın Gözü Yaşlı!

Vine ile popüler olan kısa süreli videolar, günümüzün en popüler sosyal medya paylaşım elementlerinden biri haline geldi. Geçtiğimiz yıl Facebook‘un çatısı altında yer alan Instagram, Reels adını verdiği özelliğini kullanıma sunmuş ve kısa sürede popülerleşmeyi başarmıştı. Şimdi ise Facebook Reels özelliğini Instagram’dan sonra kendi platformuna da getirmek için düğmeye bastı.

Sosyal medya devi, uygulamada Reels’i sınırlı kullanıcılarla test ediyor. Bu kısa videolar Facebook’un Haber Kaynağı’nda ve gruplar içinde görünecek. Ayrıca, Instagram kullanıcıları Makaraları Facebook uygulamasında paylaşabilecekler.

Facebook, uygulamasındaki Reels’in insanlara kendilerini ifade etmeleri, eğlenceli içerikler keşfetmeleri ve içerik oluşturucuların erişimlerini genişletmelerine yardımcı olmak için bir yol sağlamak için tasarlandığını söylüyor. Facebook’taki birçok kullanıcı uygulama içinde video izlediğinden, Reels Facebook kullanıcıları arasında hızla popüler hale gelecek gibi görünüyor.

Facebook şu anda Reels’i ABD, Hindistan, Meksika, Kanada’da test ediyor. İlerleyen günlerde bu özelliğin diğer ülkelere de nihai haliyle geleceği söyleniyor.

Facebook Reels

Instagram’da denediği her şey ile başarılı olan Facebook’un, tutan özellikleri platformuna neden getirmek istediğini kestirmek güç. Facebook kullanıcıları uygulamayı genellikle arkadaşlarının paylaşımları ve gruplar için kullanıyor. Bu yüzden Reels’in Facebook’un içerisinde tutacağını pek düşünmüyoruz.

Son olarak Reels’e benzer bir özelliğin YouTube tarafında da Shorts adı altında kullanıma sunulduğunu belirtelim. Gelecekte daha çok kısa video paylaşma seçenekleri göreceğiz gibi görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.