Apple Ağustos 23, 2021 10:36

Apple Geri Ödemeyi Kabul Etmiyor! 13.000 TL Yalan Oldu!

Apple, App Store üzerinden yapılan satın alımları artık iade etmemeye başladı. 1.500 dolarlık alışverişi iptal etmediler.
Apple Geri Ödemeyi Kabul Etmiyor! 13.000 TL Yalan Oldu!

Apple bildiğiniz gibi genellikle kazara yapılan uygulama içi satın alımları iade ediyor. Örneğin, bir çocuk bir oyundaki uygulama içi satın almaları velilerinden habersiz yaparsa ve bunu veli kanıtlarsa otomatik olarak App Store harcamaları iade ediliyordu. Ancak bu sefer öyle olmadı.

Binfield’de ikamet eden bir kişi, Apple‘ın kız kardeşi tarafından yapılan uygulama içi satın alımlar için 1.500 dolarını geri ödemeyi reddettiğini iddia ediyor. İngiliz gazetesi The Guardian’a göre, bir ‘CS’ kullanıcısı tarafından gelen bir gönderi, Apple’ın kız kardeşi tarafından uygulama satın alımlarında yapılan 1.500 dolarlık faturayı iade etmeyi reddettiğini ortaya çıkardı. Kardeş görünüşe göre bir öğrenme güçlüğü çekiyor ve uygulama içi satın almaların ne olduğundan habersiz.

CS, The Guardian’a gönderdiği mailde “Kısa bir süre önce öğrenme güçlüğü çeken kız kardeşimin dört hafta boyunca 83 adet satın alımına farkında olmadan 1.500 dolardan fazla para harcadığını öğrendim. iPad’inde kelime oyunları oynamayı ve renklendirmeyi seviyor. Ancak paradan veya uygulama içi satın almaların nasıl çalıştığından anlamıyor. Geçen yıla kadar kocası onun mali durumunu yönetiyordu ama o öldü. İşlemlerin çoğu, “paket” adı verilen öğelerin tekrar satın alınmasıydı. Ne oldukları hakkında hiçbir fikri yok ve onları indirmedi. Ancak firma geri ödemeyi reddediyor.” ifadelerine yer verdi.

App Store

Okuduğunuz gibi, harcamaların çoğu, uygulama içi satın almaların tekrar satın alınmasına yapıldı. Apple’ın böyle bir durumda direkt olarak iade politikasını devreye alması gerekiyordu. The Guardian’a bile haber olan bu olaydan sonra Cupertinolu firmanın bir kez daha olayı değerlendireceğiniz ve öğrenme güçlüğü çeken kadının satın alımlarını iade etmesini bekliyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.