Koronavirüs Ağustos 21, 2021 12:59

PCR Testi Zorunlu Hale Geliyor! COVID 19 Aşısı Olmayanlar Yandı!

Koronavirüs ile mücadelede bugün beklenen hamle geldi. İçişleri Bakanlığı aşı olmayanlara PCR testi için yeni bir genelge yayınladı.
PCR Testi Zorunlu Hale Geliyor! COVID 19 Aşısı Olmayanlar Yandı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisine tek çözüm aşı olarak gösteriliyor. Ancak dünya genelinde aşı karşıtlarının olması vaka sayılarının artmasına neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama sonrası bugün de İçişleri Bakanlığı‘ndan bir hamle geldi. Aşı olmayanlara PCR testi zorunluluğu geliyor. Peki, bu test hangi durumlarda gerekli olacak?

PCR testi zorunlu oldu! Aşı olmayanlara geçit yok!

İçişleri Bakanlığı’nın bugün yayınladığı genelgeye göre; 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif test sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek. Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu test bulunacak.

Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif test sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

PCR Testi
Valilikler ve kaymakamlıklarca illerinde ve ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Aşı karşıtlığının azalması ve tüm toplumun aşılanarak özellikle ölüm vakalarının düşürülmesi bu sayede sağlanacak. Aşı bildiğiniz gibi insan hakları gereğince hiçbir ülke tarafından zorunlu tutulamıyor. Bu yüzden devletler, aşı olanların risk altında olmaması için bu tip kısıtlamalar getiriyor. Bu kısıtlamalar COVID-19 aşısına karşı olanların fikirlerini değiştirecek gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.