Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 21, 2021 14:56

iPhone 12 Sürpriz Bir Başarıya İmza Attı

DxOMark ekibi Apple'ın OLED panelli iPhone 12 modelinin ekranını inceledi. Cihaz beklenmedik bir puan alarak sürpriz yaptı.
iPhone 12 Sürpriz Bir Başarıya İmza Attı

Apple, iPhone X ile birlikte OLED panele geçiş yapmıştı. Ancak iPhone 11 ailesinde LCD ekran kullanan Apple büyük tepki toplamıştı. iPhone 12 ile tüm modellerinde OLED panel kullanmaya başlayan Cupertinolu firma bu hamlesinin meyvesini topladı diyebiliriz. Cihazlarında hala 60 Hz tazelemeli panele yer veren Apple, bugün DxOMark’tan aldığı puan ile herkesi şaşırttı.

iPhone 12 ekranı ile şaşırttı

Bildiğiniz gibi DxOMark ekibi telefonların kameralarından sonra ekran, batarya ve mikrofonlarını da test etmeye başladı. Bu süreçte iPhone 12’yi biraz geç inceleyen ekip, cihazın ekranına ortalama 85 puan verdi. Tabii bu puan çok çok iyi bir puan değil. Listenin zirvesinde 93 puan ile Huawei P50 Pro’nun yer aldığını belirtelim.

iPhone 12’nin ekranında yapılan testlerde, okunabilirlikte 66 puan aldığını görüyoruz. Bu 60 Hz panelin vermiş olduğu bir dezavantajdan kaynaklanıyor. Apple bu yılki Pro modellerinde geç de olsa 120 Hz’lik panele geçiş yapacak. 60 Hz ekran ile bu puanı alan Apple, 120 Hz’lik OLED peneli ile listenin zirvesinde yer alacaktır.

Renk bölümünden 79 puan, video bölümünden 75 puan, hareket bölümünden 81 puan, dokunma bölümünden 61 puan ve eser bölümünden 82 puan alan Apple’ın tüm dünyada yok satan modeli, ortalamanın üstünde bir ekran deneyimi sunuyor.

iPhone 12

DxOMark uzmanları, telefonun dezavantajları arasında sarı renk tonuna, çoğu durumda yetersiz parlaklığa ve görüntü ekranının yetersiz düzgünlüğünün yer aldığını belirtiyor. Ancak, genel olarak yüksek puan verildiğinde, bunlar önemsiz dezavantajlar oluyor. Apple’ın görüntüleme teknolojilerinde bu yıl yapacağı hamle merakla bekleniyor. iPhone 13 Pro serisi ile muhtemelen Apple, DxOMark’ın zirvesinde kendine yer bulmayı başaracaktır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.