Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 20, 2021 12:25

Yüz Yüze Eğitim Başlıyor, MEB Tarihi Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitim hakkında beklenen açılamayı yaptı. Okullar hangi tarihte hangi kademeler için açılacak?
Yüz Yüze Eğitim Başlıyor, MEB Tarihi Açıkladı

Covid-19 salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayatı önemli ölçüde olumsuz etkiledi. Özellikle okullarda yüz yüze eğitime ara verilmesi bu süreçte yaşanan olumsuzlukların başında geliyor. Türkiye’de ilk defa geçen yıl 12 Mart 2020 tarihinde yayınlanan genelge ile okullar tatil edildi. Yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitime geçildi.

Gelinen noktada pek çok aşının bulunmasıyla birlikte virüsün önü bir nebze olsun kesildi. Diğer tedbirlerin alınmasıyla birlikte bu yıl yüz yüze eğitimin zamanında başlayacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle tüm kademelerde haftada beş gün yüz yüze eğitim başlıyor.

  • Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim sezonu ve okulların durumuna ilişkin açıklamaların yer aldığı bir video yayınladı. Videoda öne çıkan açıklamalar şu şekilde:
  • Dolayısıyla hepimiz, corona virüsünün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli tedbirleri alarak hayatımızı idame ettirmek zorundayız. Daha önce de ifade ettiğim gibi, daha fazla okulları kapalı tutma lüksümüz bulunmamaktadır.
  • Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için corona virüsüyle birlikte yaşamayı öğrenmek ve yüz yüze eğitime devam etmek zorundayız.
  • Kıymetli öğretmenlerimiz, değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz; inşallah, 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlıyoruz.
  • Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmediği sürece salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda tam zamanlı yüz yüze eğitimi devam ettirmek” ifadelerini kullandı.
  • Okullarda eğitim, ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.
  •  Okula giriş- çıkış saatleri, teneffüs zamanları ve özellikle gerek duyulması halinde ikili eğitime geçilmesine ilişkin süreç, okulun fiziki kapasitesine ve mevcuduna göre il ve okul yönetimleri tarafından birlikte düzenlenecektir.
  •  Destekleme ve Yetiştirme Kursları yani DYK’lar sadece 8 ve 12’nci sınıflarda verilecektir. Okulların açılmasıyla kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açılacaktır.
  •  1 Eylül- 3 Eylül arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimize yönelik uyum eğitimleri yapılacaktır.
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.