Windows Ağustos 20, 2021 15:50

Windows 11 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

Microsoft, Windows 11 ISO dosyasını resmi olarak indirime sundu. Windows 11 temiz kurulum yapmak isteyenleri rehberimize alalım.
Windows 11 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

Microsoft, geçtiğimiz haftalarda Windows 11 sürümünü tanıtmış ve Insider programına dahil olanlara indirme imkanı sunmuştu. Ancak yazılım devinin izlediği politikadan dolayı Windows 11 temiz kurulum olayı hayal olmuştu. Neyse ki Microsoft bugün Windows 11’in ISO dosyasını resmi olarak indirime sundu. Bu sayede sisteme sıfırdan tertemiz kurulum yapmak mümkün hale geliyor.

Ancak temiz kurulum için Microsoft’un bir şartı var. O da Insider programına dahil olmanız. Eğer Windows Insider programına dahilseniz aşağıdaki adımları izleyerek Windows 11’i tertemiz bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Kurulum rehberimize geçmeden önce bilgisayarınızdaki önemli verileri yedeklemeyi sakın unutmayın. Çünkü Windows 11’i beğenmezseniz yeniden Windows 10’a dönmek için temiz kurulum yapmanız gerekecek.

Windows 11 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

 1. Adım: Windows 11 ISO dosyasını buradan indirin.
 2. Adım: USB 3.0 olan bir USB belleğe Rufus programı ile Windows 11 ISO dosyasını yazdırın.
 3. Adım: Bilgisayarı yeniden başlatın ve anakart ayarlarınızdan birincil sürücüyü USB olarak seçin. Ayarları kaydedin ve yeniden başlatın.
 4. Adım: Bilgisayarınız açılırken HDD/SSD üzerinden boot etmek yerine direkt olarak USB üzerinden boot edecek. Boot işleminde Windows 11’in kurulum ekranı açılacak.
 5. Adım: Windows 11’in kurulum adımlarınız ilerken, Windows 10’un kurulu olduğu sürücüyü NTFS dosya sistemi ile biçimlendirin. Bu işlem sonrası Windows 10’un yüklü olduğu sürücü komple silinecek.
 6. Adım: Windows 11’i biçimlendirdiğiniz sürücüye yükleyin.

Henüz beta aşamasında olan Windows 11 güncellemesinde bir takım hataların olduğunu belirtelim. Bu yüzden daha stabil bir deneyim için nihai sürümü beklemeniz daha mantıklı olacak. Ayrıca Windows 11 yayınlandığında Windows Update üzerinden nasıl Android veya iPhone’larınıza yeni güncelleme yüklüyorsanız o şekilde yükleyebileceksiniz. Ancak size tavsiyemiz Windows 11’in nihai sürümü çıktığında temiz kurulum yapmanız yönünde olacak.

Windows 11 Insider Preview

Microsoft yeni işletim sistemi ile tasarımsal açıdan büyük yenilikler yapıyor. macOS’e benzetilen ve sadeleştirilen işletim sistemi performans konusunda da Windows 10’dan birkaç adım önde yer alıyor. Özellikle oyuncular Windows 11 için ekran kartlarının güncellenmemesine rağmen hissedilir bir FPS artışı yaşadıklarını belirtiyor.

2021 sonu veya 2022’nin ilk çeyreğinde nihai sürümünün yayınlanmasını beklediğimiz Windows 11’in sistem gereksinimlerine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Windows 11 sistem gereksinimleri

 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
 • Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
 • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
 • Grafik kartı: DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x
 • Ekran: 9 inçten büyük, HD Çözünürlük (720p)
 • İnternet bağlantısı: Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gereklidir
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.