Tesla Ağustos 20, 2021 12:57

Tesla İnsansı Robotlarını Tanıttı! Gelecek Artık Çok Yakın!

Elon Musk'ın kurucusu olduğu Tesla, bugün karşımıza insansı robotları ile çıktı. Arabadan sonra şimdi de insansı robotlar satılacak.
Tesla İnsansı Robotlarını Tanıttı! Gelecek Artık Çok Yakın!

Tesla, şirketin 765.000 aracını içeren bir otomatik pilot kaza soruşturması konusunda ABD’de baskı altındayken bir etkinlik düzenledi. Yapay zeka odaklı olan bu etkinlikte insansı robot olan Tesla Bot sürpriz bir şekilde tanıtıldı. Otomobilden sonra robot işine de el atacak olan Elon Musk, geleceğin çok yakında geleceğinin sinyallerini veriyor diyebiliriz.

Tesla insansı robotu ile çığır açacak

Elon Musk’a göre Tesla Bot arkadaş canlısı olacak, aynı zamanda oldukça yavaş ve zayıf olacak. Ayrıca bu robotlar bilim kurgu yazarlarının kitaplarında tarif etmeyi sevdikleri robotik isyana karşı sigortalı olacak. Yani herhangi bir isyan veya baş kaldırma söz konusu olmayacak.

Tesla’nın insansı robotu, şirketin elektrikli araçları için otopilot kadar karmaşık olacak gelişmiş bir yapay zeka sistemine sahip olacak. İnsansı robot, çeşitli rutin ve bazen riskli görevleri yerine getirmek için tasarlanırken, robot adım adım talimatlar almaya gerek kalmadan dünyamızın etrafında hareket edecek.

Bu robot, “Lütfen bu cıvatayı alın ve bu anahtarla arabaya takın” gibi basit komutları yerine getirecek. Ayrıca sahipleri için yiyecek satın alabilecek ve evin etrafında çeşitli işler yapabilecek. Robot’un nasıl görüneceği hakkında da bilgiler paylaşıldı. Musk’a göre robot 172 cm boyunda ve 55 kilogramdan biraz fazla ağırlığa sahip olacak. Gövde hafif malzemelerden yapılacak ve yüzünde faydalı bilgileri görüntülemek için bir ekran olacak.

Tesla

Robot, saatte 8 kilometre hızla hareket edebilecek ve 20 kg ağırlığa kadar yükleri taşıyabilecek. Tesla’nın başkanı, insansı robotlarının prototipini önümüzdeki yıl gösterecek. Yapay zekanın gelişmesi ile bu tip robot haberleri ile daha sık karşılaşacağız gibi görünüyor. Elon Musk’tan sonra diğer büyük firmaların da bu alana giriş yapmasını ve robotlar üzerine kurulu bir geleceğin inşa edilmesini bekliyoruz.

Elon Musk yeni robotları ile ilgili olarak; “Açıkça eğitilmeden dünyayı dolaşamayan yararlı bir insan hakları robotuna sahip olmanın gerçekten zor olduğunu düşünüyorum. Açıkça satır satır talimatlar olmadan. Onunla konuşmanız ve lütfen şu cıvatayı alın ve o anahtarla arabaya takın demeniz gerekiyor ve bunu yapabilmeli. Bakkala git ve bana aşağıdaki yiyecekleri al dediğinde yapabilmeli. Bence bunu yapabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.