Koronavirüs Ağustos 20, 2021 13:53

Hayat Eve Sığar AB Standartlarına Uygun Hale Geldi

Koronavirüs için geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması son güncelleme ile AB standartlarına uygun hale geldi. İşte detaylar.
Hayat Eve Sığar AB Standartlarına Uygun Hale Geldi

2020 yılında patlak veren koronavirüs pandemisi hala etkisi gösteriyor. Aşıların koronavirüse yakalanma riskini tamamen engelleyememesi sadece hastaneye yatış oranlarını düşürmesi pandeminin daha uzun süreler bizlerle olacağının kanıtı. Bu süreçte Türkiye olarak Hayat Eve Sığar isimli bir uygulama geliştirmiştik. Bu uygulama üzerinden HES kodu oluşturma ve sorgulama, bölgenizdeki risk haritasını görüntüleme ve aşı bilgilerinizi görüntüleme gibi işlemleri yapabiliyordunuz.

Bugün ise uygulamaya yeni bir güncelleme geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin aşı kartlarını resmi olarak kabul edeceğini açıklamasının ardından güncelleme AB standartlarına uygun hale getirilidi. Artık yurtdışına çıkarken uygulama üzerinden aşı kartınızı oluşturup AB ülkelerinde kullanabileceksiniz.

App Store ve Play Store üzerinden uygulama güncellediğinizde artık yeni özellikleri kullanabilecek ve aşı kartınızı oluşturabileceksiniz.

Hayat Eve Sığar

Hayat Eve Sığar güncellemesi ile gelen yenilikler

Dashboarda AB uyumlu Sağlık Pasaportu butonu eklendi.

Sol menüye AB uyumlu Sağlık Pasaportu isimli menü elemanı eklendi.

Aşı Kartlarım sayfasında yer alan Aşı kartlarındaki “Görüntüle” isimli tuşa basıldığında açılan QR kod sayfası yerine webview olarak aşı kartı gösterimi sağlandı. Aşı kartını indirmek için ise, yine aynı sayfada sağ üst köşede yer alan buton kullanılarak indirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Koronavirüs ile mücadele konusunda başarılı bir yol izleyen Türkiye, aşı konusunda da diğer ülkelerinde birkaç adım önünde yer alıyor. İlk dozdan sonra ikinci doz aşılara tam gaz devam eden ülkemiz, şu sıralar üçüncü doz üzerinde çalışıyor. Dördüncü dozun da vurulacağı söylenen koronavirüs aşısı salgının artmasını büyük ölçüde etkileyecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.