Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 19, 2021 12:03

Operatör devi hacklendi! 47 Milyon Kişinin Bilgisi Sızdı!

Alman operatör devi T-Mobile skandala imza attı. T-Mobile'ın hacklendiği ve 47 milyon kullanıcısının verisini sızdırdığı söyleniyor.
Operatör devi hacklendi! 47 Milyon Kişinin Bilgisi Sızdı!

Dünyanın en büyük operatör devlerinden olan T-Mobile‘ın saldırıya uğradığını öne süren raporlar ortaya çıktı. Bu bilgiler ilginç bir şekilde telekomünikasyon devi tarafından doğrulandı. Bugün ortaya atılan yeni rapor, bilgisayar korsanının iddialarından farklı. Ancak yine de şirket şimdi 47,8 milyondan fazla kullanıcısının verisini sızdırdığını ilginç bir şekilde kabul ediyor. En şok edici kısım, bunun sadece müşterileri içermemesidir. Daha önce bir T-Mobile hesabı için başvurduysanız, risk altında olabilirsiniz. Bu hesabı hiç açmamış olsanız bile. T-Mobile’a göre, kişisel veriler hem sosyal güvenlik numaralarını hem de “bir grup insan” için sürücü belgesi ayrıntılarını ve bazı kullanıcıların hesap PIN‘lerini içeriyor.

Operatör devi nasıl hacklendi?

Geçtiğimiz Pazartesi günü, bir bilgisayar korsanı T-Mobile müşterilerinin kişisel verilerini satışa sunmaya başladı. Büyük şirketler verilerini çaldırdığında bu tip satış işlemlerini genellikle hemen görüyoruz. Hacker, elinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 100 milyon T-Mobile müşterisinden veri olduğunu iddia etti ve bunun her müşteri için tam kayıt anlamına geldiğini belirtti.

Bilgi, T-Mobile’dan bahsetmeyen bir forum gönderisinde paylaşıldı. Ancak satıcı 100 milyondan fazla insanla ilgili veriler elde ettiklerini ve verilerin T-Mobile sunucularından geldiğini söyledi. Söylentilere göre Motherboard sitesi çalınan verilerin örneklerini görmüş ve T-Mobile müşterileri hakkında doğru bilgiler içerdiğini onaylamış. Çalınan bu verilerde; kişilerin adları, sosyal güvenlik numaraları, telefon numaraları, ev adresleri, IMEI numaraları ve ehliyet bilgileri yer alıyor.

Daha önce, T-Mobil gizlilik hatasını onaylayamadığını veya reddedemeyeceğini söyledi. Ancak daha sonra yetkisiz erişimin gerçekleştiğini ve neye erişildiğini araştırdığını doğrulamaya karar verdi. T-Mobile bugün ise konuyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı paylaştı.

SORUŞTURMA HALEN DEVAM EDİYOR VE EK AYRINTILARI ÖĞRENMEYE DEVAM EDİYORUZ. ANCAK, ARTIK SİSTEMLERİMİZDEN ÇALINAN VERİLERİN BAZI KİŞİSEL BİLGİLER İÇERDİĞİNİ DOĞRULAYABİLDİK. ÇALINAN DOSYALARDA YER ALAN VERİLERİN HERHANGİ BİR MÜŞTERİ FİNANSAL BİLGİSİ, KREDİ KARTI BİLGİSİ, BANKA HESABI VEYA DİĞER ÖDEME BİLGİLERİNİ İÇERDİĞİNE DAİR HİÇBİR BELİRTİMİZ YOK. ERİŞİLEN VERİLERDEN BAZILARI, MÜŞTERİLERİN AD VE SOYADLARINI, DOĞUM TARİHİNİ, SSN’SİNİ VE MEVCUT VE ESKİ SONRADAN ÖDEMELİ MÜŞTERİLER İLE OLASI T-MOBİLE MÜŞTERİLERİNİN BİR ALT KÜMESİ İÇİN SÜRÜCÜ BELGESİ/KİMLİK BİLGİLERİNİ İÇERİYOR. ÖN ANALİZİMİZ, ÇALINAN DOSYALARDA YAKLAŞIK 7,8 MİLYON GÜNCEL T-MOBİLE FATURALI MÜŞTERİ HESABI BİLGİSİNİN VE DAHA ÖNCE T-MOBİLE’A KREDİ BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞ 40 MİLYONUN ÜZERİNDE ESKİ VEYA POTANSİYEL MÜŞTERİ KAYDININ YER ALDIĞI GÖRÜLÜYOR. DAHA DA ÖNEMLİSİ, MÜŞTERİLERİN VEYA POTANSİYEL MÜŞTERİLERİN BU DOSYALARININ HİÇBİRİNDE HİÇBİR TELEFON NUMARASI, HESAP NUMARASI, PIN, ŞİFRE VEYA FİNANSAL BİLGİ ELE GEÇİRİLMEMİŞTİR.

T-Mobile

Tarihe geçen bu hack saldırı sonrası T-Mobile’ın borsada işlem gören hisseleri de düşmeye başladı. Bakalım operatör devi bu durumun üstesinden nasıl gelecek?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.