Apple Ağustos 19, 2021 15:55

Netflix iPhone ve iPad’de Görülmemiş Bir Deneyim Sunuyor

Apple'ın iOS 14 ile sunduğu uzamsal özelliği şimdi de Netflix için yayınlandı. Netflix'teki içerikler AirPods ile artık daha keyifli.
Netflix iPhone ve iPad’de Görülmemiş Bir Deneyim Sunuyor

Ses konusunda rakiplerinin bir adım önünde olan Apple, iOS 14 ile birlikte uzamsal ses ve Dolby Atmos özelliklerini sisteme eklemişti. Apple Music ve iTunes Store’daki içeriklerde kullanılabilen bu teknolojiler şimdi de 3. parti uygulamalara gelmeye başladı. Netflix, bugün kademe kademe uzamsal ses özelliğini iPhone ve iPad sahipleri için sunmaya başladı. Peki, bu özellik tam olarak ne işe yarıyor?

Netflix Uzamsal Ses ile daha keyifli

Uzamsal ses etkin ve çalışır durumdayken, son derece geniş bir ses sahnesini deneyimleyebileceksiniz. Bu özellik, sanki her şey etrafınızda veya daha spesifik olarak kulaklarınızın etrafında oluyormuş gibi sürükleyici bir ses deneyimi yaratmak için baş hareketinizi takip ediyor. Bunu tam bir tiyatro deneyimi olarak düşünün. Kafanızı nereye çevirirseniz ses o taraftan geliyor.

iPhone ve iPad’inizde Uzamsal Ses’i etkinleştirmek için; Kontrol Merkezi’ni açın, ses çubuğuna uzun dokunun ve ardından Uzamsal Ses’e dokunun ve açın. Bu özellik şimdilik AirPods Pro ve AirPods Max sahiplerine sunuluyor. Oldukça farklı bir deneyim olan uzamsal ses adeta bir sinema salonu deneyimi sunuyor diyebiliriz. Ancak sanallaştırma yaptığı için özellikle alt frekanslarda yani basslarda biraz kısılma oluyor.

Netflix

Netflix’in bu özelliği yazının ilk başında da dediğimiz gibi kademe kademe sunuluyor. Uygulama içerisinde de bu özelliği aktif etmek için bir seçenek yer almıyor. Netflix’i güncelledikten sonra OTA üzerinden bu özelliğin size de gelmesini beklemeniz gerekecek. İlerleyen dönemlerde ise Apple Music’e gelen Dolby Atmos özelliğinin Netflix’teki içeriklere de gelmesi ve AirPods tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Bakalım Netflix’ten sonra Amazon Prime gibi diğer medya platformları da bu özelliklere destek verecek mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.