Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 19, 2021 10:23

Banka ve Kredi Kartlarında Büyük Değişim Başlıyor

Mastercard'tan yapılan açıklamaya göre banka ve kredi kartları için değişim başlıyor. Eski bir teknoloji olan manyetik şerit kaldırılıyor.
Banka ve Kredi Kartlarında Büyük Değişim Başlıyor

Kredi kartı bir asırdan fazladır insan hayatının önemi bir parçası durumunda. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kartların daha güvenilir ve modern bir tasarıma sahip olması kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu noktada Mastercard büyük bir değişimin haberini verdi. Mastercard, banka ve kredi kartlarında manyetik şeritlerin kaldırılacağını açıkladı. Finans şirketi tarafından yapılan açıklamada manyetik şeritlerin kaldırılma takvimi ve buna gerekçe olan nedenler sıralandı.

Mastercard tarafından yapılan istatistiksel araştırmaya göre, bu yılın ikinci çeyreğinde dünyadaki tüm işlemlerin %45’i temassız gerçekleşti. Analistlere göre bu oran 2022’de en az %24 daha artacak. Mastercard bu nedenle 2024 yılından itibaren arkalarında manyetik şeritler bulunan fiziksel kartları kademeli olarak kullanıma kapatacak. 2033 yılına gelindiğinde ise manyetik şeritli kredi ya da banka kartları hiçbir şekilde kullanılamayacak.

Yeni kartlar, EMV teknolojisine dayalı çipli ödeme işlevini destekleyecek. Çipli ödeme, eski manyetik şerit tanımlama yöntemlerinden daha fazla güvenlik sunmakta.  Mastercard ayrıca satın alma yaparken PIN kodu girme ihtiyacını ortadan kaldıracak yerleşik parmak izi tarayıcılı bir banka kartı oluşturmak için Samsung ile birlikte çalışıyor.

 

Kredi kartının kısa bir tarihçesinden bahsetmek gerekirse; “Kredi kartı” ifadesi ilk kez 1887 yılında sosyalist yazar Edward Bellamy tarafından dillendirildi ve bir ödeme yöntemi olarak kavramsallaştırıldı. 1900’lerin başında büyük oteller ve perakende mağazalar, önemli müşteriler için kağıt kartlar basmaya başladı. 1910’larda otomobil üreticisi Ford finans şirketleriyle işbirliğine giderek, ABD’de aylık taksitlere Model T satmaya başladı. 1914 yılında Western Union, müşterilerin harcamalarında kullanabileceği ilk plastik kartları kullanıma soktu.

İlk kredi kartı 1949 yılında Diners Club tarafından seyahat ve eğlence için geliştirildi. Ödeme kartlarında ilk manyetik şerit ise 1960’ların başında Londra Trafik Müdürlüğü tarafından kullanıldı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.