Intel Ağustos 18, 2021 13:25

Intel ARC ile AMD’nin Tahtı Sallanabilir

İşlemci devi Intel ARC adını verdiği yeni grafik çözümü ile karşımıza çıktı. AMD'nin APU sistemine Intel'den geç de olsa yanıt gelecek.
Intel ARC ile AMD’nin Tahtı Sallanabilir

Intel ile AMD arasındaki rekabette AMD’nin APU adını verdiği işlemciye entegreli grafik birimi çözümü rekabeti farklı bir seviyeye çekmişti. Bu çözüme uzun süre karşılık veremeyen Intel bugün sessizliğini bozdu. Intel Arc adı verilen yeni grafik çözümü ile AMD’nin tahtı sallacaka gibi görünüyor.

Intel nihayet tüketici yüksek performanslı grafik çözümlerini duyurdu. Intel Arc adını taşıyan bu çözüm, Intel tarafından gelecek nesil grafik donanımı, yazılımı ve hizmetlerini belirtmek için kullanılacak. Intel, uzun yıllardır özel grafik teknolojileri üzerinde çalışıyor ve piyasaya sürülmeye hazır gibi görünüyor. Intel Arc markası ilk olarak “Alchemist” kod adıyla Xe HPG mikro mimarisine dayanan ürünlere sahip olacak.

Intel ayrıca gelecek nesillerin kod adlarını da açıkladı. Gelecek nesillerin kod adları sırasıyla Battlemage, Celestial ve Druid olacak. Alchemist’in donanım tabanlı ışın izleme ve yapay zeka güdümlü süper örnekleme ve DirectX 12 Ultimate desteği sunacağı bildiriliyor. İlk Alchemist yonga setlerinin 2022’nin ilk çeyreğinde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Intel ARC

Duyuru hakkında yorum yapan Intel başkan yardımcısı ve İstemci Grafik Ürünleri ve Çözümleri genel müdürü Roger Chandler; “Bugün, birkaç yıl önce başladığımız grafik yolculuğunda önemli bir anı işaret ediyor. Intel Arc markasının piyasaya sürülmesi ve gelecek donanım nesillerinin ortaya çıkması, Intel’in her yerde oyunculara ve içerik oluşturuculara derin ve devam eden bağlılığını ifade ediyor. Bu ürünler gelecek yılın başlarında piyasaya çıktığında birinci sınıf ve sorunsuz deneyimler sunmamızı sağlamak için inanılmaz çalışmalar yapan ekiplerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.