Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 15, 2021 11:50

Xiaomi Mi Pad 5 Avrupa’ya Geliyor, Sonraki Durak Türkiye Olacak

Son dönemin dikkat çeken tanıtımlarından biri olan Xiaomi Mi Pad 5 Avrupa'ya geliyor. Tabletin bir sonraki durağı Türkiye olacaktır.
Xiaomi Mi Pad 5 Avrupa’ya Geliyor, Sonraki Durak Türkiye Olacak

Xiaomi, birkaç yıl ara verdikten sonra geçtiğimiz hafta içerisinde Xiaomi Mi Pad 5 ve Mi Pad 5 Pro modelleri ile tablet pazarına geri döndü. Yeni tabletler birçok ilginç yeni özellik ve yükseltme getiriyor. İlk olarak Çin pazarına özel satışa sunulan tabletlerin küresel çapta satışına ilişkin bir açıklama yapılmadı. Ancak, Mi Pad 5 serisinin geçtiğimiz gün Google Play Console veri tabanında orta çıkması tablet serisinin Çin dışına çıkacağını onayladı. Son olarak GizmoChina sitesi, Avrupalı bir tedarik zincirini kaynak göstererek tabletlerin eylül ayı içerisinde Avrupa’ya giriş yapacağını onayladı.

Mi Pad 5 serisi tabletlerin Avrupa’da satışa sunulmasının ardından sonraki durak yüksek ihtimalle Türkiye olacaktır. Xiaomi’nin Türkiye pazarında tablet ve bilgisayar segmentlerinde de etkili olmak istediği biliniyor. iPad ve Galaxy Tab S7 serisine kıyasla çok daha uygun fiyatlı olan Mi Pad 5 serisi Xiaomi’nin BU etkinliğinde önemli bir rol üstlenecektir. En kötü ihtimalle serideki bir tabletin Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Xiaomi Mi Pad 5

Mi Pad 5, Dolby Vision ve HDR10 destekli 11 inç büyüklüğünde 120Hz LCD ekrana sahip.  6 GB RAM ve 128 GB /256 GB depolama seçenekleriyle gelen tablete Snadpragon 860 işlemcisi güç veriyor.

Tabletin arkasında 13 megapiksel tek kamera bulunurken, önünüzde görüntülü görüşme ve ara sıra selfie çekmek için 8 megapiksellik bir kamera kullanılıyor.

Mi Pad 5’te dört hoparlör var ancak kulaklık girişi bulunmuyor. 33 watt destekli 8720 mAh büyüklüğünde bir pil taşıyan tablet kutudan Android 11 tabanlı MIUI 12.5 ile çıkıyor. Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.0 ile gelen Mi Pad 5 için ekstra ücret ödeyerek satın alabileceğini bir klavye ve kalem aksesuarları da bulunmakta.

Mi Pad 5 Pro modeline ise Snadpragon 870 işlemcisi güç vermekte. Bellek tarafında daha hızlı LPPDR5’i kullanan tabletin 5G versiyonunda RAM 8GB’a kadar çıkabiliyor. Mi Pad 5 Pro’nun arkasında 13 megapiksel + 5 megapiksel şeklinde çift kamera bulunuyor. 5G modelde ise ana kamera 50 megapiksel çözünürlüğünde. Ön kamera bir kez daha 8 megapiksel çözünürlüğünde.

Diğer özellikler arasında 8600mAh pil, 67W hızlı şarj desteği, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, Dolby Vision, Dolby Atmos, 8 hoparlör ve Android 11 yer alıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.