Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 15, 2021 10:43

Dolandırıcılar Mülteci Akını İçin IBAN Yolluyor! Aman Dikkat

Dolandırıcılar şimdi de mülteci akınını fırsata çevirmek istiyorlar. Sınıra duvar yapmak için IBAN isteyen dolandırıcılara aman dikkat.
Dolandırıcılar Mülteci Akını İçin IBAN Yolluyor! Aman Dikkat

Türkiye gibi dini ve milli hassasiyeti yüksek olan ülkelerde işe yarayacağa benzeyen yeni bir dolandırıcılık yöntemi ile karşı karşıyayız. Dolandırıcılar mülteci akınından yararlanarak insanları mağdur etmek istiyorlar. Son dönemde İran sınırı üzerinden elini kolunu sallayarak ülkemize giriş yapan Afgan mülteciler herkesin malumu. Siber korsanlar şimdi bu durumu fırsata çevirip haksız kazanç elde etmeyi hedefliyor.

Dolandırıcıların mobil telefonlara gönderdikleri kısa mesaj aynen şu şekilde: “Değerli Yurttaşlar; ülkemizin içinde bulunduğu göç dalgasından korunmak için inşa ettiğimiz güvenlik duvarı inşaatının hızla tamamlanması için bağışlarınızı bekliyoruz. Hudut namustur…”

Söz konusu kısa mesaj size geldiyse lütfen itibar etmeden silin. Kopyalayıp başkasına dahi göndermeyin, zira bu durumda linkin daha fazla kişi tarafından tıklanmasına neden olabilirsiniz. Dilerseniz ekran görüntüsü alarak konu hakkında yakınlarınızı bilgilendirebilirsiniz.

Siber dolandırıcılık sayısız uyarı, haber ve bilgilendirmelere rağmen ne yazık ki her yıl binlerce insanı mağdur etmekte. Etrafınızda bu insanlara para kaptıran kişileri mutlaka görmüşsünüzdür. İnsanların bu tür dolandırıcılıklara nasıl kandıklarına hayret ederken bir bakmış ki başka bir yöntemle kendisi de mağdur edilmiş.

Son dönemde yaşanan doğal afetler karşısında farklı dernek ya da kuruş adı altında yardım talep edenler de olabilir. Lütfen bunlara itibar etmeyin ve yardım etmek istiyorsanız sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin paylaştığı hesaplara para gönderimi yapın.

Son olarak haberimizi daha fazla kişi ile paylaşarak göçmen dolandırıcılığı hakkında daha fazla kişiyi bilgilendirebilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.