Apple Ağustos 15, 2021 12:21

Apple Lightning Girişine Veda Etmek Zorunda Kalacak

Tüm dünya USB-C'yi standart olarak tanımışken Apple Lightning girişini kullanmaya devam ediyordu. Ancak bu durum çok yakında değişebilir.
Apple Lightning Girişine Veda Etmek Zorunda Kalacak

Apple’ın iPhone 5 ile tanıttığı Lightning girişi günümüzde hala iPhone’larda kullanılıyor. Tüm dünya daha hızlı veri transferi sunan USB-C‘ye geçmesine rağmen Apple Lightning girişini kullanmakta ısrar ediyordu. Ancak bu durum çok yakında değişebilir. Bu değişim Cupertinolu firmanın isteği doğrultusunda değil zorunluluktan dolayı yaşanacak. Muhtemelen iPhone 13 ile bu girişe son kez yer verilecek ve USB-C’ye geçiş yapılacak.

Aktarılan bilgilere göre Apple, Avrupa Komisyonu tarafından önümüzdeki ay sunulması beklenen yeni bir mevzuat nedeniyle Lightning portunu kaldırmak zorunda kalabilir. Mevzuat, tüm Avrupa ülkelerindeki tüm cep telefonları için ortak bir şarj portu oluşturacaktır.

USB-C girişine iPad ve MacBook ailesi ile yavaştan geçiş yapan Apple’ın bu süreçte iPhone 12 ile tanıttığı MagSafe kablosuz şarj standartı ortaya çıkmıştı. Apple’ın planları arasında iPhone 14 ile tüm girişleri ortadan kaldırması ve sadece kablosuz şarj kullanması yer alıyordu. Ancak Avrupa Komisyonu’nun alacağı karar ile bu planlar suya düşebilir. Çünkü komisyon USB-C’yi bir standart haline getirmek istiyor.

Lightning’in artık günümüzde biraz eski kaldığı açıkça ortada. Yeni çıkan tüm Android telefonlarda USB-C’yi görüyoruz. Ayrıca diğer teknolojik ürünlerde de bu bir standart haline geldi. Apple’ın iPhone ailesinde neden hala Lightning’de ısrar ettiğini anlamak güç. Komisyonun vereceği karar sonrasında Cupertinolu firma artık standartlara uymak zorunda kalacak ve astığım astık kestiğim kestik politikasından yavaş yavaş vazgeçecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.