Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 14, 2021 19:59

Lamborghini Countach Asfaltları Ağlatmaya Geldi

İtalyan otomobil devi Lamborghini, 1980'li yıllara damgasını vuran Lamborghini Countach modelini yeniledi. Asfalt ağladı be ağladı!
Lamborghini Countach Asfaltları Ağlatmaya Geldi

Lüks otomobil tutkunlarının gözde isimlerinden olan Lamborghini, 1980’li yıllarda tanıttığı Countach modeli ile otomotiv alanına damgasını vurmuştu. İkonikleşen Lamborghini Countach, uzun bir aradan sonra yeniden bizlerle birlikte. 2021 model bu otomobil, 1980’li yılların tasarım hatlarını modernize ederek karşımıza çıkıyor. Hız canavarı olan bu model parası olanların ayağını yerden kesecek.

Lamborghini’ye göre, yeni model ikonik Countach’ın devrim niteliğindeki teknolojilerine ve tasarımına saygı duyuyor. Ancak XXI yüzyılın en son gereksinimlerine uygun olarak yeniden tasarlandı. Yeni Countach LPI 800-4 süper otomobili, doğal emişli 12 silindirli 6.5 litrelik V12 motor ile bir şanzımana monte edilmiş 48 voltluk elektrik motorunu birleştiren hibrit bir güç aktarma motoru kullanıyor. Bu hibrit teknoloji başlangıçta Sián modeli için geliştirildi. Benzin deposu toplam gücü 814 litre alabiliyor.

Hibrit bir yapıda olan bu canavar elektrik motorunda 0’dan 100 km/s hızlanma 2,8 saniye, 0’dan 200 km/s hızlanma 8,6 saniyede ulaşıyor. Canavarın maksimum hızı ise 355 km/s olarak açıklandı.

Orijinal Countach tasarımı 1980’lerde ikonik hale geldi ve yeni model, onun halefi olarak kolayca tanınabilir. Tasarımın öne çıkan diğer özellikleri arasında, 1980’lerin telefon kadranından ilham alan Pirelli P Zero Corsa lastiklere sahip 20 inç ön ve 21 inç arka tekerlekler yer alıyor. Model, 8.4 inç orta dokunmatik ekran ile donatılmıştır. Sistem Apple CarPlay ile uyumludur.

 Supercar’ın yeni versiyonu 112 adetlik sınırlı sayıda piyasaya sürülecek. Teslimatların 2022’nin ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor. Fiyatı henüz açıklanmayan bu model, hız canavarı olduğu gibi benzin canavarı da olacak. Türkiye’de 1-2 kişide anca görebileceğimiz efsane aracı bakalım kimler alacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.