Apple Ağustos 13, 2021 15:56

Apple Çalışanları Endişeli! Peki, Neden?

Apple'ın son güvenlik ve gizlilik politikaları tartışmalara neden oldu. Apple çalışanları bile firmandan endişe duymaya başladı.
Apple Çalışanları Endişeli! Peki, Neden?

iPhone kullanıcıları ve düzinelerce kuruluş, Apple’ın çocuk cinsel istismarı (CSAM) materyali için kullanıcı fotoğraflarını taramayı durduracağı haberine karşı tepki göstermeye başlamıştı. Teknolojinin dev isimlerinin tepki gösterdiği bu yeni politika görünüşe göre Apple çalışanları tarafından da hoş karşılanmamış.

Reuters’e göre; Apple çalışanları, kurumsal mesajlaşma platformu Slack’in kanalındaki yeni CSAM arama motoruyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Kimliğinin açıklanmamasını isteyen bu çalışanlardan bazıları, özelliğin otoriter hükümetler tarafından insanları gözetlemek, sansürlemek ve tutuklamak için kullanılabileceğinden korktuklarını söyledi.

Apple, çalışanları uzaktan çalışmaya taşıdıktan sonra Slack‘i daha yaygın olarak kullanmaya başladı. Apple’ın katı kurallarına rağmen, çalışanların şirketin dahili Slack’i hakkında söyledikleriyle ilgili tartışmalar halka açılıyor. Aynı zamanda Apple, çalışanlardan işçi sorunları ve diğer hassas konuları tartışmak için Slack’i kullanmamalarını istedi. Ancak bu, çalışanların şirketten memnuniyetsizliklerini ifade etmelerini engellemiyor.

Apple’ın çocuk istismarını engellemek kullanacağı yöntem aslında oldukça karmaşık bir yapıda olduğu için fotoğrafları Tim Cook istese bile göremeyecek.  Fotoğraflar bu analizde hash kümesine dönüştürülecek ve şifreli olarak Apple tarafından denetlenecek. Fotoğrafları şifreleyerek yapay zeka ile analiz edecek olan Apple‘a bu tepkilerin gelmesi oldukça ilginç.

iOS 15 Beta 5

Söz konusu çocuk istismarı olunca firmaların ağız birliği yapması gerekiyordu. Ancak bir anda herkes meraklısıymış gibi Apple’a cephe aldı. iOS 15 ile kullanıma sunulacak olan bu özellik hakkında Apple’dan daha net ve açıklayıcı bilgilerin gelmesi gerekiyor. Su bulandı bir kere. Cupertinolu teknoloji devi bu iddiaları boşa çıkarmak için bakalım kendini nasıl savunacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.