iPhone Ağustos 11, 2021 14:24

iPhone 14 Görülmemiş Bir Özellik ile Gelebilir

Apple'ın 2022 yılında tanıtacağı iPhone 14 ailesi için ilginç bir patent alındı. Gelecekteki iPhone'lar ekran çatlağını algılayabilir.
iPhone 14 Görülmemiş Bir Özellik ile Gelebilir

Teknoloji dünyasının gözü kulağı Eylül ayındaki iPhone 13 etkinliğine çevrilmiş durumda. Ancak Apple yeni modellerinde devrimsel özellikler sunmayacak. Asıl yenilikler 2022 yılında tanıtılacak olan iPhone 14 ile gelecek. Bugün ise Cupertinolu teknoloji devinin bu zamana kadar görülmemiş bir patent aldığı ortaya çıktı.

iPhone 14 ekran çatlaklarını tespit edebilir

Gelecekteki iPhone’larda bir çatlak algılama sistemi olabilir. Apple, çatlak algılama direnci kullanan bir kontrol devresine sahip Elektronik Görüntü Aygıtı adlı bir patent aldı.

Patent oldukça sıra dışı bir çözümü tarif ediyor. Apple’ın yeni patenti, şirketin kavisli kuyruk bölümü olarak tabir ettiği ekrana ekstra bir bölüm ekliyor. Patentin açıklamasında ise “Gerilme ölçümü için bir gerinim ölçer ve bir sıcaklık telafi direnci eklenerek, sıcaklık telafi direncinin gerinim direncinden çıkarılmasıyla gerinim ölçümleri elde edilebilir.” ifadesi yer alıyor.

Aslında ekrandaki çatlak herhangi bir uygulama olmadan bile görülebiliyor. Belki de bu teknoloji, ekrandaki dahili mikro çatlakların tespit edilmesini sağlayacak. Tahminlerimize göre Apple’ın bu teknolojisi katlanabilir ekranlı modelleri için kullanılacak. Bu sayede ekranın kıvrıldığı yerlerde oluşabilecek olan mikro çatlaklar tespit edilecek ve kullancıya bildirilecek.

iPhone 14

Firmalar bu tip sıra dışı patentleri zaman zaman alıyor ancak uygulamaya geçirmiyor. Apple da böyle bir şey yapmış olabilir. Ancak bu patentin özellikle katlanabilir ekranlı telefonlar için oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz. Bakalım Apple’ın aldığı bu ve diğer ilginç patentlere sahip modelleri gelecekte görebilecek miyiz?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.