Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 11, 2021 11:37

iOS 15 Beta 5 Güncellemesi Yayınlandı

Apple, geliştiricileri için iOS 15 Beta 5 güncellemesini yayınladı. Peki, bu güncelleme ile sisteme ne gibi yenilikler ekleniyor?
iOS 15 Beta 5 Güncellemesi Yayınlandı

Apple’ın WWDC 21 etkinliğinde tanıtılan iOS 15 güncellemesinin testleri tam gaz devam ediyor. Geliştiricileri üzerinde beta sürecini başlatan Apple bugün ise karşımıza iOS 15 Beta 5 ile çıktı. Bir takım yenilikler ile gelen bu güncelleme sona doğru yaklaştığımızı bizlere gösteriyor. iPhone 13 etkinliğinden 1 hafta sonra nihai olarak herkesin beğenisine sunulacak olan yeni sürüm iPhone’lara maalesef ki devrimsel özellikler eklemeyecek.

Hava Durumu uygulamasına, iOS 15’teki Haritalar simgesine benzeyen derinlik ekleyen yeni bir simge güncelleme ile geliyor. Haritalar, Ev ve Fotoğraflar uygulamaları için yeni başlangıç ​​ekranları sisteme ekleniyor. iPadOS 15 beta 5’te Apple, Safari arayüzünde küçük bir değişiklik yapıyor. Bu değişiklik ile adres çubuğu artık doldurulmak yerine ana hatlarıyla gösteriliyor.

iPadOS 15 beta 5, Ayarlar uygulamasının “Ana Ekran ve Dock” alanına yeni bir “Büyük Simgeler Kullan” ayarı da getiriyor. Bu, daha önce “Ekran ve Parlaklık” ayarları alanında bulunuyordu. Ayarlar uygulamasında Safari ve ardından Erişilebilirlik altında, “Rengi Üst ve Alt Çubuklarda Göster” için yeni bir seçenek yer alıyor. “Kapatıldıktan Sonra iPhone Bulunabilir” için yeni bir uyarı ekranı sisteme ekleniyor.

iOS 15

Bildirim Merkezi’nde “Odak Noktasındayken Bildirimler” tasarımında ince ayarlar yapılıyor. Apple’ın sürüm notlarına göre; eski Kişiler, iOS ve iPadOS 15 beta 5’ten kaldırıldı ve gelecekteki bir sürümde geri dönecek. Yüklü bir uygulamanın TestFlight beta sürümüne sahip olduğunuzda App Store’da yeni gösterge gösteriliyor.

Yeni Akıllı Listeler özelliğini detaylandırmak için Hatırlatıcılar uygulamasında yeni bir açıklama ekranı ekleniyor. App Store’da Yeni Konum Servisleri açılır penceresi sisteme dahil ediliyor.

Eğer geliştirici hesabınız varsa; Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden son betayı indirebilir ve bu yeni özellikleri kullanabilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.