Akıllı Telefon Ağustos 11, 2021 9:50

Huawei P50 Pro DxOMark’ta Mi 11 Ultra’nın Ardınan Bu Galaxy 21 Ultra’yı Geçti

Huawei P50 Pro DxOMark testlerinde zirveye oynuyor. P50 Pro,Mi 11 Ultra'dan sonra bu defa ekran kategorisinde S21 Ultra'yı geride bıraktı.
Huawei P50 Pro DxOMark’ta Mi 11 Ultra’nın Ardınan Bu Galaxy 21 Ultra’yı Geçti

Uzun bir bekleyişin ardından temmuz sonunda tanıtımı gerçekleşen Huawei P50 Pro DxOMark testlerinde zirveye yürüyor. P50 Pro ilk olarak nisan ayından bu yanda kamera biriminde bir numara olan Xiaomi Mi 11 Ultra’yı geride bıraktı. Telefon bu defa ekran kategorisinde bir numaraya yükseldi. Samsung’un uzun süredir devam eden zirve macerası da böylece bitmiş oldu. P50 Pro’ya kadar ekran incelemelerinde Galaxy S21 Ultra ve Galaxy Note 20 Ultra zirvede ilk ikide yer alıyordu.

Kısa süre önce tanıtılan P50 Pro, kağıt üzerinde harika bir ekrana sahip görünüyor. Telefon, Fransız inceleme sitesi DxOMark’ın kapsamlı testlerinde de bunu kanıtladı. Daha önce ekran testinin 1 numaralı şampiyonu 91 puanla Samsung Galaxy S21 Ultra olurken, onu 90 puanla Galaxy Note 20 Ultra izliyordu.  Şimdi ise Huawei P50 Pro, aldığı 93 puanla Galaxy S21 Ultra’yı devirdi. P50 Pro’nun Samsung’un amiral gemisi telefonundan çok daha ucuza mal olduğunu belirtmekte yarar var.

P50 Pro’nun ekran okunabilirliği, düşük ışıklı ortamlarda veya iç mekanlarda tatmin edici görünüyor. Testleri gerçekleştiren ekip dış mekanda gölgede parlaklık seviyesini de değerlendirdi ve bu senaryoda, doğrudan ışık gelmediği sürece iyi bir okunabilirliğin mümkün olduğunu belirledi.

Soldan sağa: Huawei P50 Pro, OnePlus 9 Pro, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (Exynos), Apple iPhone 12 Pro.

Soldan sağa: Huawei P50 Pro, OnePlus 9 Pro, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (Exynos), Apple iPhone 12 Pro.

İyi aydınlatılmış dış ortamlarda, okunabilirlik diğer rakiplere kıyasla önemli ölçüde azalmakta. Açıkçası bu üst düzey telefonlarda pek de görmeye alışık olduğumuz bir durum değil. Ekranda gösterilenleri görmenin aslında zor olduğunu görebilirsiniz, bu da iyi aydınlatılmış ortamlarda telefonun kullanımını olumsuz etkilemekte.

Renk doğruluğuna gelince, P50 Pro birçok görüntüde “sarı-yeşil” bir ton sunuyor. Bu durum kötü olmasa da standart ekranlara alışmış kullanıcıların görüntü deneyimini olumsuz etkileyebilir.

Yine, cihaz dış mekanda kaliteyi sağlamada epey zorluk çekiyor. Görünüşe bakılırsa P50 Pro’nun güneş altında ya da iyi aydınlatılmış ortamla görüntü kalitesini artırmak için bazı güncellemelere ihtiyacı var.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.