iPhone Ağustos 10, 2021 20:51

iPhone 13 Pro Kamera Konusunda Olmuş Dedirtecek

Kamera performansı iPhone 13 Pro ile şaha kalkacak. ProRes özelliği sayesinde Pro'larda fotoğraf çekmek çok keyifli olacak.
iPhone 13 Pro Kamera Konusunda Olmuş Dedirtecek

Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 13 Pro modelleri için bugün müjdeli haber geldi. Bloomberg editörü Mark Gurman, yeni modellerin video çekerken ProRes modu ve portre modu ve ayrıca azaltılmış patlamalar dahil olmak üzere yeni kamera özellikleri ile geleceğini açıkladı. Apple’a yakınlığı ile bilinen Gurman, yeni modellere çok güveniyor.

iPhone 13 Pro ProRes Kamerası ile Zincirlerini Kıracak

Gurman’a göre, Apple bu yıl kesinlikle portre video modunu ekleyecek ve bu da bokeh eklenmiş videoların kaydedilmesine izin verecek. Apple, iPhone 7 Plus ile Portre Modu’nu tanıtmıştı. Ancak o zamandan beri yalnızca fotoğraflar için kullanıldı. Ayrıca, bu sonbaharda iOS 15’in piyasaya sürülmesiyle FaceTime’ın tüm uyumlu cihazlar için portre modu alacak. Yani anlayacağınız Apple bu özelliği video çekimlerine resmen getirecek.

Portre modu, arka planı bulanıklaştırarak bir kişiye odaklanmanıza olanak tanıyor. Apple, iPhone 13 için Sinematik Video özelliğini kullanarak aynı tekniği videoya eklemeyi planlıyor. Statik fotoğraflarda olduğu gibi, iPhone’un derinlik sensörü bir efekt yaratacak ve kullanıcıların kayıttan sonra bulanıklık miktarını değiştirmesine izin verecek.

Portre video modunun yanı sıra Apple, yeni formatta video kaydına izin verecek ve daha fazla düzenleme seçeneği sunacak ProRes modunu da tanıtmayı planlıyor. ProRaw for Photos’un yalnızca iPhone 12 Pro modellerine özel olması gibi Bloomberg, ProRes’in yine Pro modellere özel olabileceğini bildiriyor.

Ayrıca Apple, gelecekteki iPhone’larında fotoğrafçılar için daha fazla fotoğraf filtresi sunmayı planlıyor. Gelecekteki iPhone’lar fotoğrafın tamamına bir filtre uygulamak yerine, “fotoğraflardaki nesnelere ve insanlara değişiklikleri yapay zeka kullanarak” doğru bir şekilde uygulayacak. Kullanıcılar, nötr beyazı korurken renkleri daha sıcak veya daha düşük sıcaklıklarda görüntülemek için fotoğraflarına uygulamak için çeşitli stillerden birini seçebilecekler.

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro

Diğer özellik ise daha derin gölgeler ve daha fazla kontrast ile daha dramatik bir görünüm yaratacak. Şirket ayrıca gölgeleri ve gerçeğe yakın renkleri daha canlı bir görünümle sergilemek için dengeli bir stil sunacak.

Apple, A15 yonga seti ile fotoğraf işleme konusunda da rakiplerine göz dağı verecek. Fiyat konusunda Amerika’da iPhone 12 ile aynı fiyata satılacak olan modeller, ülkemizde baya bir zamnlı fiyatlar ile raflardaki yerini alacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.