Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 9, 2021 12:03

iPhone 13 Üretimi için Paralar Havada Uçuşuyor

Apple'ın yeni canavarı iPhone 13 için firmalar çalışanlarına para saçmaya devam ediyor. İkramiyeler ile çalışanlar köşeyi dönecek.
iPhone 13 Üretimi için Paralar Havada Uçuşuyor

Apple bildiğiniz gibi genellikle her yıl Eylül ayında yeni iPhone modellerini piyasaya sürüyor. Bu nedenle, iPhone 13 serisi muhtemelen önümüzdeki ay tanıtılacak. Bu nedenle Apple’ın montajcıları ve bileşen üreticilerinin çok sayıda çalışanı işe almasına neden oldu. Anlayacağınız iPhone 13’ün üretim programı çok sıkı olacak.

Son rapora göre; Foxconn, çalışanlarına 10.200 yuan (1.575 dolar) ikramiye sunuyor. Bu ikramiyeyi alabilmek için en az 90 gün çalışmış olmak gerekiyor. Bu çalışma tabii ki de izinsiz olacak. Faxconn Temmuz ayında çalışanlarına 31 dolar zam yapmıştı. Apple’ın bir numaralı tedarik zinciri olan Foxconn görünüşe göre vites yükseltmiş.

Aynı zamanda başka bir montaj tesisi olan olan Lens Technology de ikramiyelerini arttırdı. Şubat ayında, yeni çalışanlara yaklaşık 5.000 yuan (772 dolar) ücret sunmaya başlamuştı. Ancak, Mayıs ayından bu yana geliri, Foxconn’a benzer şekilde yaklaşık 10.000 yuan’a (1.544 dolar) yükseldi.

iPhone 13

Luxshare Precision kısa süre önce Apple’ın ilk iPhone 13 ile ilgili siparişini aldı. Şirket ayrıca çalışanların komisyonunu da ikiye katlıyor. Diğer şirketlerden Luxshare’e dönen işçiler için yaklaşık 3.800 yuan (587 dolar) ikramiye sunuyor.

iPhone 13’ün Eylül ayında piyasaya sürüleceği bildiriliyor. Geçen yıl 75 milyon iPhone 12 serisi üretim kapasitesine kıyasla, iPhone 13 bu yıl 15 milyon adet ve talep de yüzde 20 oranında arttı.

Montaj açısından, Foxconn, tüm Pro Max modellerini, iPhone 13’ün yüzde 68’i ve Pro modelinin yaklaşık yüzde 60’ı dahil olmak üzere, işin çoğunu üstlenecek. Pegatron, tüm mini modelleri ve iPhone 13’ün yüzde 32’sini montajlayacak Pro modellerin kalan yüzde 30’ının Luxshare Precision’ın yapacağı söyleniyor.

Fiyat açısından selefi ile aynı seviyede olacak olan yeni modellerin stok sıkıntısı çekmeyeceğini açıkça söyleyebiliriz. Ancak Pro modellerin ana ve mini modellerden bir tık daha az ve yavaş üretileceğini belirtelim. Apple’ın yüksek fiyatına rağmen dünya genelinde yok satması oldukça ilginç. Cupertinolu firma bu ivmeyi daha uzun yıllar devam ettirecek gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.