Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 9, 2021 11:05

Galaxy S22 Kamerası ile Devrim Yaratabilir! Samsung Manyak Bir Şey Deniyor!

Samsung, Galaxy S22 ailesinde yeni kamera teknolojisini kullanabilir. Değişken görüş alanına sahip olan bu mekanizma çok konuşulacak.
Galaxy S22 Kamerası ile Devrim Yaratabilir! Samsung Manyak Bir Şey Deniyor!

Kameralar bildiğiniz gibi telefonumuzun giderek daha önemli bir parçası haline geldi. 2017 yılının ortalarında piyasaya sürülen Galaxy Note 8, çift kameralı ilk Samsung akıllı telefonuydu. O zamandan beri, gelişmeler hızlı bir tempoda devam etti. Çoğu üst düzey akıllı telefon artık geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto kamera lensinden oluşan üçlü kamera sistemi ile donatıldı. Şimdi ise Galaxy S22 kamerası için böylesine bir devrimin yaşanacağı söyleniyor.

Galaxy S22 kamerası ile şaşırtabilir

Samsung, hareketli kamera sensörlerine sahip Galaxy telefonları için patent başvurusunda bulundu. Bu sefer Güney Koreli üretici, daha fazla fotoğraf seçeneği ve daha iyi görüntü kalitesi için bir telefona hareketli bir kamera sistemi uygulamaya çalışacak.

Ekim 2020’de Samsung, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) ‘Kamera modülü ve aynısını içeren taşınabilir elektronik cihaz için bir faydalı patent başvurusunda bulundu. 19 sayfalık dokümantasyon ise bugün yayınlandı. Bu dokümanlara göre akıllı telefonların kameralarında ilginç teknolojilerinin önünün yakında açılacağını söyleyebiliriz.

GalaGalaxy S22

Belgeler, hareketli bir yapıya sahip bir Samsung Galaxy kameradan bahsediyor. Bu mekanizma geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto lens kullanacak.  Geniş açılı lens merkeze yerleştirilecek. Ultra geniş açı ve telefoto lens, ana kameranın soluna ve sağına yerleştirilmiş. Her lensin farklı bir Görüş Alanı (FoV) bulunacak. Varsayılan olarak, üç kamera yan yana konumlandırılacak. Çekim durumuna bağlı olarak, kullanıcı merkez merceği aşağı doğru hareket ettirebilecek ve aynı anda diğer iki kamera yanlara doğru hareket edecek ve bir üçgen oluşturacak.

Kameralar arasındaki mesafe değiştikçe, diyafram da değişir. Üçgen kurulumda, kameralar en küçük açıklığa veya küçük bir açıklığa sahip olacak. Ancak şimdilik diyafram değerlerinin kaç olacağı bilinmiyor.

Hangi diyafram açıklığın uygun olduğu duruma bağlı olacak Portre fotoğrafçılığı için, bulanık bir arka plan oluşturmak için genellikle geniş bir diyafram kullanılacak. Manzara fotoğrafçılığı ile tüm görüntünün keskin olmasını istersiniz, bu nedenle küçük bir diyafram açıklığı otomatik olarak ayarlanacak.

Bu nedenle değişken diyafram açıklığına ve değişken FoV değerine sahip hareketli bir kamera olacak. Bu sistem sayesinde alan derinliği çok hassas bir şekilde ayarlanabilecek. Ayrıca, nitel yakınlaştırmalı fotoğraflar da çekilebilecek. Galaxy S22 ailesine yetişmesi beklenen bu ilginç kamera sistemi sayesinde mobil fotoğrafçılıkta yeni bir çağ başlayacak diyebiliriz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.