Akıllı Telefon Ağustos 8, 2021 10:51

Xiaomi Samsung ve Apple’ı Geçmeyi Başardı, İşte Rekabette Son Durum

Avrupa'daki telefon satışlarında Xiaomi Samsung ve Apple 'ı geride bıraktı. Çinli üretici adım adım dünyanın bir numarası olma yolunda.
Xiaomi Samsung ve Apple’ı Geçmeyi Başardı, İşte Rekabette Son Durum

Strategy Analytics, 2021’in ikinci çeyreğinde Avrupa’daki akıllı telefon satışlarının yer verildiği yeni raporunu yayınladı. Xiaomi Samsung ve Apple gibi uzun bir süredir ilk ikiye demir atmış rakiplerini geride bırakarak Avrupa’nın yeni bir numarası oldu.

Strategy Analytics’e göre, Çinli marka ikinci çeyrekte 12,7 milyon akıllı telefon satarak pazarın %25,3’ünü ele geçirdi. Samsung ise pazar payının %24’ünü temsil eden 12 milyon adet telefon satmayı başardı. Apple aynı dönemde 9.6 milyon iPhone satarak pazarın yüzde 9.2’sini elinde bulundurdu.

Listenin dördüncü sırasında OPPO yer alıyor. Üç aylık dönemde 2.9 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren OPPO, yıllık bazda %180’lik bir büyüme kaydediyor.

Kısa süre önce dünyanın en hızlı 100 milyon akıllı telefon kullanıcı sayısına ulaşan Realme, Avrupa pazarında rekor bir büyüme kaydetmiş görünüyor. 1.9 milyon telefon satışı gerçekleştiren Realme pazarın %3.8’ini elinde bulunduruyor. Yıllık büyüme ise %1800 olarak gerçekleşti. İlk beş içerisinde bakıldığında akıllı telefon satışlarında gerilme olan tek markanın Samsung olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Öte yandan Xiaomi kısa süre önce IDC tarafından yayınlanan 2021 yılı ikinci çeyrek dönemi akıllı telefon satış raporunda ilk kez Apple’ı geride bırakmayı başardı. Dünya genelinde satışlar baz alındığında Xiaomi’nin yakın zamanda Samsung’u geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.