Apple Ağustos 8, 2021 20:50

Şok İddia: Apple Hükümetin Casus Yazılımı!

Epic Games ile davalık olan Apple için şok iddia ortaya atıldı. Epic Games CEO'su Apple'ın Amerika hükümetine çalıştığını iddia etti.
Şok İddia: Apple Hükümetin Casus Yazılımı!

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, iCloud Fotoğraflar üzerinden Apple’a saldırdı. Apple ile arası kötü olan Epic’in CEO’su; çocuk güvenliği girişimleriyle ilgili mesajlar vererek, bunun hükümetlerin gözetim yürütmesinin bir yolu olduğu fikrini öne sürdü. Peki, bu iddiaların asıl kaynağı ne?

Cupertinolu teknoloji devi çocukları çevrimiçi ortamda korumaya yardımcı olmak ve çocuk cinsel istismarı materyalinin (CSAM) yayılmasını azaltmak için yeni özelliğini duyurdu. Bu özellik ile birlikte iMessage üzerinden gönderilen fotoğraflar ebeveynlerin yetkisi doğrultusunda analiz edilecek. Eğer +18 bir içerik varsa bu içerikler otomatik olarak Apple tarafından sansürlenecek. İşte dananın kuyruğu tam da burada kopuyor.

Epic CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın bu girişimini Amerika hükümetinin casus yazılımı olarak nitelendirdi. CEO, Twitter üzerinden; “Bunu Apple’ın bakış açısından görmek için çok uğraştım. Ancak kaçınılmaz bir şekilde, bu Apple tarafından bir suçluluk karinesine dayalı olarak kurulan devlet casus yazılımıdır. Kodu Apple yazmış olsa da, işlevi kişisel verileri tarayıp hükümete bildirmektir.” açıklamasında bulundu.

Sweeney’nin kişisel verilerin taranmasıyla ilgili suçlamaları, Apple’ın sisteminin gerçekte nasıl çalıştığıyla biraz çelişiyor. Tarama sistemi, görüntünün kendisine bakmak yerine, iCloud’da depolanan dosyaların matematiksel karmalarını karşılaştırıyor. CSAM sayesinde fotoğraflar analiz edilip sansürleniyor. Yani veriler başka kaynaklara gönderilmiyor. Bu verilere de erişilmesi de imkansız.

Güvenlik konusunda sık sık ön plana çıkan Cupertinolu firma, verileri korumak için özellikle kişisel bilgileri sunucularında değil kendi cihazlarında muhafaza ediyor. Bu konuda Apple’ı suçlamak çok yersiz. Teknoloji devi çocuk istismarı ve zorbalığın önüne geçmek için oldukça etkili bir hamle yapıyor. Umarız Epic Games’in CEO’su haksız çıkar ve bu yeni politika ile veriler iddia edildiği gibi Amerika hükümetine gönderilmez.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.