Akıllı Telefon Ağustos 8, 2021 8:52

Honor Amerika’nın Hedefinde, Huawei Gibi Yaptırımlar Gelebilir

Huawei'den sonra Honor da Amerika 'nın yaptırımlarına maruz kalabilir. Huawei'den ayrılan Honor yine de kara listeye alınabilir mi?
Honor Amerika’nın Hedefinde, Huawei Gibi Yaptırımlar Gelebilir

Huawei, geçen yıl kasım ayında alt markası olan Honor’u Çin’deki bağımsız bir konsorsiyuma sattı. Honor’un Huawei’den ayrılması ile birlikte ABD Hükümeti’nin yaptırımlarının marka için bir geçerliliği kalmamıştı. Nitekim Honor ayrılmanın hemen ardından Qualcomm ve Intel gibi üreticilerle anlaşarak pazarda yeniden etkin bir rol üstelenmek istedi. Daha sonra Google ile yapılan anlaşma Honor akıllı telefonlara Google uygulama ve servislerinin geri gelmesini sağladı. Son raporlar Honor’un akıllı telefon pazarında kaybettiği pozisyonuna adım adım ilerlediğini gösteriyor. Tüm bu gelişmeler yaşanadursun bağımsız olan Honor için can sıkan bir gelişme Amerika ‘da yaşandı. Bazı Cumhuriyetçi senatörler Honor’un da Huawei gibi kara listeye eklenmesi için çağrıda bulundu.

14 Cumhuriyetçi senatör, Huawei’in eski alt markası olan Honor’un kara listeye alınması için ABD Ticaret Bakanlığı’na bir mektup yazdı. Cumhuriyetçi Michael McCaul liderliğindeki politikacılar, mektuplarında Honor’un Mayıs 2019’da yaptırım uygulanan Huawei’den ayrıldığı belirtiliyor. Senatörlere göre bu ayrılış Honor’un “Amerikan teknolojisinin ve yazılımının Çin Komünist Partisinin eline geçmesini önlemeyi amaçlayan ABD ihracat kontrol politikasından kaçabilmesi” için yapıldığını ifade ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise mektubun gözden geçirebileceği belirtildi.

ABD yönetimi, Huawei’nin bunu defalarca reddetmesine rağmen, Huawei’nin ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturduğuna inanıyor. Ocak ayında Honor, Intel ve Qualcomm ile ortak olduğunu ve şirketi dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon segmentlerine etkin bir şekilde geri getirdi. Fakat görünüşe bakılırsa politikacılar, Huawei ve Honor arasındaki ayrılığın sadece kağıt üzerinde gerçekleştiği ve ikilinin hala sıkı ilişkiler içerisinde olan iki marka olduğuna inanıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.