Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 5, 2021 15:21

Apple M1 İşlemcinin Başarısını ilk Tanıyan Firma Belli Oldu

Apple'ın Mac, MacBook ve iPad Pro modellerinde kullandığı Apple M1 işlemcinin başarısını tanıyan ilk firma belli oldu. Savaş şimdi başlıyor.
Apple M1 İşlemcinin Başarısını ilk Tanıyan Firma Belli Oldu

Cupertinolu Apple, MacBook ailesi ile birlikte ARM tabanına geçiş yapmıştı. Apple M1 yonga seti ile mimariyi değiştiren ve performans konusunda çığır açan teknoloji devi, Intel’e resmen bir savaş açmıştı. Ancak Intel, Apple’ın başarısını kabullenmek yerine rakibini küçümseyen reklamlar yayınlamıştı. Başarıdan başarıya imza atan M1 yonga setinin başarısını kabul eden isim bugün belli oldu.

Apple M1 sektöre yeni bir soluk kazandırdı

AMD Kurumsal Başkan Yardımcısı David McAfee, yaptığı röportajda Apple’ı ve M1 yonga setini övdü. David’e göre; Apple’ın yaptığı şey, çip tasarımına farklı bir yaklaşım getirmek. Bu yaklaşım, AMD’nin Zen 3 serisi işlemcilerine benzer yüksek performanslı tek iş parçacıklı bir işlemci sağlıyor. M1 cep telefonları tasarlama metodolojisinden PC alanına bir tür aktarım.

Böylece AMD, Intel’den farklı olarak, Apple’ın başarısını kabul eden ilk firma oldu. AMD hatta ikincisini en yeni Ryzen CPU’larla karşılaştırdı. David McAfee, Apple’ın başarısının AMD için bir felaket olmadığını belirtti.

CEO; “Apple’ın yaptığının AMD’nin stratejisini temelden değiştirdiğini düşünmüyorum. Geleceğe yönelik yol haritamıza baktığımızda, Apple’ın yaptıklarına kıyasla oldukça rekabetçi bir yol haritamız olduğunu düşünüyorum. AMD performans, enerji verimliliği ve üretim teknolojisinde başı çekiyor. Intel veya Apple’ın atabileceği tüm adımlara rağmen bunu yapmaya devam edebiliriz. Çok güçlü bir rekabet pozisyonuna geleceğiz.” açıklamasında bulundu.

M1

Apple‘ın ARM mimarisi ile büyük bir devrim yarattığı açıkça ortada. Yakın zamanda Apple’ın yaptığını Intel ve AMD’nin yapmasını da bekliyoruz. ARM’a geçiş yapacağını düşündüğümüz bu iki firma özellikle ultrabook modellerinin tekrardan sükse yapmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.