Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 5, 2021 15:55

AirPods Pro için Faydalı Bir Özellik Yayınlandı

Apple, kablosuz kulaklığı AirPods Pro için güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Son güncelleme ile kulaklığa faydalı bir özellik eklendi.
AirPods Pro için Faydalı Bir Özellik Yayınlandı

Apple, bu yıl ilk kez AirPods kullanıcılarının bu sonbaharda resmi olarak piyasaya sürülmeden önce yeni özellikleri denemek için kulaklıklarına beta yazılımı yükleyebileceklerini duyurdu. Temmuz ayında yayınlanan ilk beta, FaceTime aramaları ve Ortam Gürültüsünü Azaltma için Uzamsal Ses’i eklemişti. Bugün ise AirPods Pro için Conversation Boost özelliği beta sürümde kullanıma sunuldu.

AirPods Pro için gelen Conversation Boost nedir? Ne işe yarar?

Son güncelleme ile 4A362b sürümüne yükseltilen kablosuz kulaklık artık iOS 15 ile duyurulan Conversation Boost özelliğini destekliyor. Peki, işitme engeli olanlar için geliştirilen Conversation Boost tam olarak ne işe yarıyor? Conversation Boost, hüzme oluşturan mikrofonlar kullanarak önünüzde konuşan bir kişinin sesini yükseltiyor. Apple, bu özelliğin öncelikle hafif işitme sorunları olan kişiler için tasarlandığını ve bunun da özel cihazlar kullanılmadan başkalarını duymakta güçlüklerle sonuçlandığını söylüyor.

Herkes AirPods’u kulaktan çıkarmak zorunda kalmadan diğer insanlarla konuşmak için bu özelliği kullanabilecek. Bu bir erişilebilirlik seçeneği olduğundan, Ayarlar>Erişilebilirlik menüsünden Conversation Boost’u etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu özelliği hemen kullanmak istiyorsanız Apple’ın bir takım şartları var.

Apple AirPods Pro

Öncelikle kullanacağınız cihaz iOS 15 Beta sürümüne sahip olmalı. Daha sonra Xcode 13 ile AirPods Pro’ya Beta yazılımını geliştirici hesabınız ile yüklemeniz gerekiyor. Sadece Pro model için geçerli olan bu özellik, iOS 15’in yayınlanması ile herkese resmi olarak sunulacak.

Apple ayrıca kullanıcıların her AirPod’u Find My uygulaması aracılığıyla tıpkı bir AirTag gibi takip edebileceklerini duyurdu. Ancak, bu seçenek henüz kullanıma açılmadı. Muhtemelen Eylül ayındaki nihai sürüm ile birlikte bu özelliği de kullanabileceksiniz. Apple’ın erişilebilirlik konusunda yaptığı atılımlara bakalım ilerleyen dönemlerde daha ne gibi yenilikler dahil edilecek?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.