Sony Ağustos 4, 2021 19:53

Sony Yükselişine Devam Ediyor! Gelirler Arttı!

Akıllı telefon sektöründe ağır yaralar alan Sony, bu yaralarını sarmayı başardı. Japon teknoloji devi gelirlerini son çeyrekte katladı.
Sony Yükselişine Devam Ediyor! Gelirler Arttı!

Japon teknoloji devi akıllı telefon sektöründe ağır darbeler almıştı. Xperia serisini sonlandıracak denilen firma, sürpriz yaparak yeni modelleri ile küllerinden yeniden doğmayı başarmıştı. Bugün ise Sony, 2021’in 3. çeyreğine ait finansal raporlarını açıkladı. Görünüşe göre teknoloji devinin pes etmeye niyeti yok.

Sony yükselişine tam gaz devam ediyor

30 Haziran tarihinde sona eren 3. çeyrekte Sony’nin 20.69 milyar dolar gelir elde ettiği açıkça görünüyor. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 15’lik bir gelir artışı yakalayan firma, yıl için faaliyet karını ise yüzde 26 artırarak 2.57 milar dolara çıkardı. Ayrıca net kar ise yüzde 9 artarak 1.94 milyar dolara yükseldi.

En büyük satış artışı Elektronik Ürünler ve Çözümler segmentinde yaşandı. Özellikle PlayStation 5’in satışları firmanın gelirlerini katlamasında büyük önem taşıyor. Son çeyrek boyunca PlayStation 5’in 2,3 milyon adet sattığı söyleniyor. PlayStation 4 ise yeni nesilin gelmesine rağmen 0,5 milyon adet satmayı başarmış. Aktarılan bilgilere göre; PS5, toplamda dünya genelinde 10.1 milyon sattı. 63.6 milyon oyun satıldı. Satılan oyunların yüzde 71’i dijital oyunlar oluşturuyor. Ayrıca toplamda 46,3 milyon PS Plus abonesi bulunuyor. PlayStation’ın 104 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olduğu da belirtiliyor.

TV alanında da yükselişini sürdüren firma bu süreçte 2.2 milyon adet Bravia TV sattı. Telefon alanında ise Sony’nin ne kadar gelir elde ettiği henüz net bir şekilde açıklanmadı. Xperia serisi ile Amerika ve Japonya’da geçtiğimiz yıllara göre başarı elde eden firma, rüzgarı arkasına almışken yeni telefonlar ile karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

Sony

Sony’nin telefon sektörü firmanın en küçük halkasını oluşturuyor. PlayStation 5 ile oyun sektöründe yükselişine devam eden firma gelecekteki planlarını TV ve oyun alanında şekillendirebilir. Akıllı ev aletleri konusunda Sony’nin şimdilik büyük bir girişimi yok. Ancak bu olmayacağı anlamına gelmiyor. İlerleyen süreçte Japon devden farklı alanda yeni ve devrimsel ürünler göreceğimizi umuyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.