OPPO Ağustos 4, 2021 10:44

OPPO Ekran Altı Kamerası ile Devrim Yarattı

OPPO'nun merakla beklenen selfie teknolojisi tanıtıldı. OPPO ekran altı kamerası ile telefon sektöründe büyük bir devrim yaratacak.
OPPO Ekran Altı Kamerası ile Devrim Yarattı

Android cephesinde kamera teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor. Çinli firma OPPO ekran altı kamerası ile bugün telefon sektöründe yeni bir devri başlattığının sinyallerini verdi. Ekran bütünlüğünden ödün vermeden kamerayı ekranın altına entegre eden firma PPI konusunda rakiplerini dize getirecek gibi görünüyor.

OPPO Ekran Altı Kamerası ile büyülemeyi başardı

OPPO’nun yeni teknolojisi ekranın kamerayı kaplayan kısmındaki piksel yoğunluğunu azaltarak daha fazla ışık sunuyor. OLED panelin geri kalanı ise 400 PPI değerinin üzerinde olacak. Ön kameraya geçiş yapıldığında ise PPI değeri düşecek ve kamera devreden çıktığında ise eski değerine geri dönecek.

OPPO

OPPO’ya göre; kullanıcılar günlük kullanım sırasında alt ekran kamera alanı ile ekranın geri kalanı arasında neredeyse hiçbir görsel fark olmadığını fark edecek. Teknoloji devi bunu kanıtlamak için bir e-kitap okuyucu uygulamasına sahip bir prototipini de gösterdi.

Çinli firma, uzun süredir ekran altı kameralar üzerinde çalışıyor ve 2019’daki MWC 19 etkinliğinde ilk prototipini göstermişti. Ancak şimdilik bu teknolojiye sahip olacak olan ilk OPPO modeli şimdilik açıklanmadı. Muhtemelen Reno 7 modelinde bu teknolojiyi görmeye başlayacağız.

OPPO’dan sonra bu teknolojiye Galaxy Z Fold 3 ile Samsung ve Mi Mix 4 ile Xiaomi de yer verecek. Bu iki model de önümüzdeki günlerde resmi olarak tanıtılacak. OPPO’nun rakiplerinden geri kalmaması için ekran altı kameraya sahip telefonunu bu süreçte tanıtıp satışa sunması gerekiyor.

OPPO’nun Find X adındaki telefonu tam ekran deneyimi ile dikkatleri üzerine çekmişti. Pop-up kamera teknolojisinde devrim yaratan OPPO’nun Find serisine bu süreçte ekran altı kamerayı da eklemesini bekliyoruz. Merakla beklenen ekran altı kamera teknolojisi ile çekilen ilk fotoğrafa ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

OPPO

Şeffaf kablolama ve yeni tasarım: OPPO, geleneksel ekran kablolarını yenilikçi şeffaf kablolama malzemesiyle değiştiriyor. Bu çözüm kablo genişliğini yüzde 50 azaltan çok hassas bir üretim süreciyle birleştiğinde daha pürüzsüz görsel deneyim ve çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.

Ekran doğruluğunun, renginin ve parlaklığının iyileştirilmiş kontrolü: Kameranın üzerindeki ekran alanında 2 pikseli (“1’e 2”) yönetmek için 1 piksel devresi kullanan mevcut sektör standardının aksine OPPO, her piksel devresi yalnızca 1 piksel (“1’e 1”) kullanan tescilli ekran teknolojisiyle yeni bir çözüm sundu.

Geliştirilmiş güvenilirlik ve kullanım ömrü: 1’e 1 piksel devresi ve özel optimizasyon algoritmasıyla OPPO’nun yeni nesil ekran altı kamera çözümü, ekran altı kameraya denk gelen alanda görüntünün telafisini sağlıyor ve ekranın ömrünü %50’ye kadar artırıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.