Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 4, 2021 19:26

Galaxy S21 Satışları Samsung’u Üzecek

Telefon sektöründen LG gibi çekileceği söylenen Samsung'un yüzü Galaxy S21 satışları ile de gülmedi. Yeni seri selefinden çok daha az satmış.
Galaxy S21 Satışları Samsung’u Üzecek

Akıllı telefon sektöründe özellikle de Android cephesinde işler kızışmaya devam ediyor. Çinli üreticilerin devrimsel özellikleri uygun fiyatla satışa sunması, LG’yi piyasadan silmişti. LG ile gelecekte aynı kaderi paylaşacak denilen Samsung için de işlerin pek iyi gitmediği açıkça görünüyor. Galaxy S21 serisinin satış rakamları Güney Koreli teknoloji devinin yüzünü maalesef ki güldürmedi.

Açıklanan verilere göre S21 ailesi S10’dan tam yüzde 47 oranında daha az satış yaptı. Kiwoom Securities’deki analistler, Samsung’un ilk altı ayda toplamda 13,5 milyon S21 serisi sattığını ve bu da onu şimdiye kadarki en kötü satan Galaxy S serilerinden biri haline getirdiğini iddia ediyor.

Yeni amiral gemisi serisinin COVID-19 pandemisinin başlangıcına denk gelen lansmanından sonraki altı ayda 17 milyon adet sattığı söyleniyor. Bu da S20’ye göre yüzde 20 düşüş anlamına geliyor.

Verilere göre; aynı zaman dilimi içerisinde Galaxy S10 25,5 milyon adet, Galaxy S20 17 milyon adet ve S21 ise 13,5 milyon adet satmış. Samsung şu sıralar yeni katlanabilir telefonları Galaxy Z Fold 3 ve Flip 3 üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ancak bu iki modelin fiyatı da 1.500 dolar ve 2.000 dolar bandında olacak. Oldukça niş bir kitleye hitap edecek olan bu modellerin satışları Güney Koreli firmaya pek olumlu yansımayabilir.

Galaxy S21 Kamera Sorunu

Bu yıl Galaxy Note 21 ailesini pas geçen ve S-Pen özelliklerini diğer telefonlarına koymaya başlayan Samsung, bu süreçte birçok orta segment telefon da tanıttı. Ancak, Xiaomi, OPPO ve Vivo gibi firmaların daha uyguna daha yüksek performans ve daha iyi kamera sunması Samsung’un yoluna taş koydu.

Sızıntıları ile bilinen Ice Universe; Samsung’un telefon pazarında hata üzerine hata yaptığını ve yakın zamanda LG gibi olabileceğini belirtmişti. Samsung’un artık yüksek fiyat politikasından vazgeçmesi gerektiği su götürmez bir gerçek. Çünkü Android cephesindeki kendi rakipleri firmayı fena halde sıkıştırmış durumda. Bakalım önümüzdeki yıl bu pazarda ne gibi değişimler olacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.