Mobil Ağustos 3, 2021 13:54

YouTube Premium Lite Aboneliğini Test Ediyor

YouTube Premium Lite ile yeni bir abonelik hizmeti başlatıyor. Premium üyeliğe kıyasla ucuz olacak, fakat önemli bazı eksikler dikkat çekiyor.
YouTube Premium Lite Aboneliğini Test Ediyor

Google, yeni bir YouTube aboneliğini test ediyor. YouTube Premium Lite olarak isimlendirilen yeni abonelik hizmeti, Premium abonelik ile kıyaslandığında daha ucuz fakat Premium aboneliğin sunduğu birçok hizmetten yoksun görünüyor.

Premium Lite, adından da anlaşılacağı gibi YouTube’un Premium’dan daha ucuzdur ve bu yalnızca web, Android uygulaması, iOS uygulaması, Çocuk uygulaması, konsollar vb. üzerinde reklamsız bir görüntüleme deneyimi sunar. YouTube Premium’dan farklı olarak Premium Lite’da arka planda oynatma, reklamsız müzik dinleme, çevrimdışı indirme gibi özellikler yer almamakta.

Konu hakkında bir YouTube yetkilisinden şu açıklama geldi: “İskandinav ülkelerinde ve Benelüks’te (İzlanda hariç), kullanıcılara daha da fazla seçenek sunmak için yeni bir teklifi test ediyoruz: Premium Lite, ücreti ayda 6,99 € (veya aylık yerel eşdeğeri) ve YouTube’da reklamsız videolar içeriyor.”

Abonelik hizmeti şu anda Belçika, Danimarka, Finlandiya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç ve İsveç’te test ediliyor. Bu ülkelerde Premium abonelik ayda 12 €’dan fiyatlandırılıyor.

YouTube Premium şu an Türkiye’de 16.99 TL’den fiyatlandırılıyor. 5 kişiye kadar kullanım imkanı sunulan Aile paketi üyeliği ise aylık 25.99 TL. Premium Lite’ın Türkiye fiyatı muhtemelen 10 TL seviyesinde olacaktır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.