PlayStation Ağustos 3, 2021 19:54

PlayStation 5 VRR Desteği ile Coşacak

Sony, PS5'in yazılımı için düğmeye bastı. Çok yakında PlayStation 5 VRR desteğine kavuşacak. Peki, bu özellik oyunculara ne sunacak?
PlayStation 5 VRR Desteği ile Coşacak

Yeni nesil oyun konsolları savaşı artık yavaş yavaş kızışmaya başladı. Xbox Series X/S konsollarında yer alan VRR yani değişken yenileme hızı oyunlara adeta hayat suyu olmuştu. Bu özellik sayesinde örneğin Microsoft Flight Simulator’te FPS değeri 120‘ye kadar çıkabiliyor. Ancak PlayStation 5 VRR desteğine sahip olmadığı için FPS artışı sunulamıyordu.

PlayStation 5 VRR desteği ile oyunları şahlandıracak

Ratchet & Clank: Rift Apart oyununda 120 Hz destekli TV modellerinde kalite modunda FPS’i 30’dan 40’a çıkarmayı başaran Sony, şimdi bu özelliğe resmi olarak destek verecek. Değişken yenileme hızı özelliğinin çok yakında PS5’e de geleceği söylenmeye başlandı. Aralık ayında gelecek olan bu özellik sayesinde VRR destekli TV ve monitörlerde oyun oynamak artık daha keyifli olacak.

FPS değişkenliğinden dolayı yaşanan yırtılmaların önüne geçilmesinin yanı sıra oyunlarda da Ratchet & Clank: Rift Apart‘taki gibi FPS artışı sağlanabilecek. Bazı sahnelerde FPS düşse bile bu hissedilmeyecek diyebiliriz. Şu sıralar SSD desteği üzerinde Beta sürümünde çalışmalarına başlayan Sony, yazılım konusuna daha fazla ağırlık verecek gibi görünüyor.

PlayStation 5 VRR

Xbox Series X/S konsollarında yer alan 1440P ve Dolby Vision özelliklerinin ise PS5‘e ne zaman geleceği kestirmek güç. Microsoft ile Dolby arasındaki anlaşmadan dolayı Vision desteğinin PS5’e çok geç geleceğini düşünüyoruz. Umarız Sony, 1440P yani 2K çözünürlüğe sahip monitörede oyun oynayanları en kısa zamanda güncelleme ile sevindirmeyi başarır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.