Xiaomi Ağustos 2, 2021 16:50

Xiaomi Mi 11 VRS ile Oyunlarda Fark Yaratacak

Xiaomi, yeni amiral gemisi serisi için VRS özelliğini duyurdu. Xiaomi Mi 11 VRS desteği ile oyunlarda rakiplerine büyük fark atacak.
Xiaomi Mi 11 VRS ile Oyunlarda Fark Yaratacak

Huawei’nin ambargolarından dolayı pazar payının düşüceğini düşünen Xiaomi, sürpriz yaparak 2020’nin Aralık ayında karşımıza Mi 11 ile çıkmıştı. Güçlü donanımı ve kamerası ile dikkat çeken Xiaomi Mi 11 VRS özelliği ile şimdi de rakiplerine mobil oyunlarda fark atmaya hazırlanıyor. Peki, nedir bu VRS desteği? Oyunlarda ne gibi avantajlar sunacak?

VRS, Variable Rate Shading yani değişken hızlı gölgelendirme olarak da bilinen bu özellik sayesinde oyunlarda FPS kaybını minimuma indiriyor. Daha iyi gölgelendirme yaparak oyunların grafik performansını iyileştiren bu özelliği ilk olarak Nvidia ekran kartlarında görmüştük. Mobil yonga setlerinin gelişimi ile ekran kartlarına özel olan bu özelliklerin mobile de gelmesi oldukça sevindirici.

Variable Rate Shading sayesinde oyunlarda daha hızlı bir şekilde render alınarak FPS sabit seviyede tutuluyor. Ayrıca yapay zeka sayesinde oyunların grafiklerinde düşüş yaşanmadan üst seviye bir deneyim sunuluyor. Snapdragon 888 yonga setinin gücü sayesinde kullanıma sunulan bu özellik şimdilik sadece Mi 11, Ultra ve Pro ailesinde yer alıyor.

Xiaomi Mi 11 VRS

OTA üzerinden sunulan küçük bir güncelleme ile mobil oyunların performansını artıran Xiaomi‘nin rakiplerininde de böyle bir hamle gelmesi bekleniyor. Bu özelliği destekleyen oyunların sayısı da oldukça fazla. Muhtemelen mobil oyun sektöründe 1-2 yıl içerisinde büyük bir sıçrama yaşanacak.

Son olarak Samsung’un AMD ile anlaştığını ve Exynos 2200 yonga setinin GPU tarafında rakipsiz olacağını belirtelim. Qualcomm cephesinin yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898 de muhtemelen oyunlar için bir dizi yeni özellik ile gelecek. Bakalım oyun alanında hangi marka önümüzdeki yıl ön plana çıkacak? Bekleyip göreceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.