Akıllı Telefon Temmuz 31, 2021 8:55

Samsung Xiaomi ve Apple Rekabetinde Son Durum, İşte Telefon Satışları

Samsung Xiaomi ve Apple cephesinde rekabetin dozu artıyor. İkinci çeyrek sonuçlarına göre Xiaomi, Apple'ı geçmeyi başardı.
Samsung Xiaomi ve Apple Rekabetinde Son Durum, İşte Telefon Satışları

Samsung Xiaomi ve Apple arasındaki rekabette yeni bir döneme geçildi diyebiliriz. IDC tarafından yayınlanan 2021 yılı ikinci çeyrek dönemi akıllı telefon satış raporunda Xiaomi ilk kez ikinci sırada yer aldı. 313 milyon akıllı telefonun satıldığı ikinci çeyrekte yıllık bazda %13 seviyesinde bir büyüme kaydedildi. Samsung, Xiaomi, Apple, OPPO ve Vivo dünyanın en büyük beş üreticisi oldular.

Samsung, üç ayılık dilimde 59 milyon akıllı telefon satarak bir çeyreği daha ilk sırada tamamladı. %18.8 pazar payına sahip olan Samsung’un ensesinde bu defa Xiaomi var. Tüm dünyada deyim yerindeyse peynir ekmek gibi akıllı telefon satan Xiaomi, ilk kez bir çeyrek sonunda Apple’ı geçerek ikinci sırada yer aldı. Çinli şirket üç aylık dilimde 53.1 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Muhtemelen birkaç çeyrek sonra Xiaomi ilk iki içerisinde daha fazla görmeye başlayacağız.

IDC tarafından yayınlanan rapora göre en çok akıllı telefon satan üçüncü marka Apple oldu. Beklendiği gibi ikinci çeyrekteki iPhone satışları bir önceki çeyreğe kıyasla düşüşte. Özelikle dördüncü ve birinci çeyrekte iPhone satışları tavan yapıyor. iPhone 13 serisi birlikte dördüncü çeyrekte Apple’ı zirvede görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.

Geçen yıla kıyasla akıllı telefon satışlarını ciddi manada artıran OPPO şu an dünyanın en büyük dördüncü üreticisi konumunda. Şirket ikinci çeyrekte toplamda 32.8 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Satışları önemli ölçüde artıran bir diğer marka ise Vivo oldu. Vivo 2021’in ikinci çeyreğinde 31.6 milyon akıllı telefon sattı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.