Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 31, 2021 17:52

Apple Tablet Pazarında Kan Kaybediyor! Android Yükselişte!

Cupertinolu Apple tablet pazarında kan kaybetmeye başladı. Hala pazarda lider olan firma tahtını Android tabletlere kaptırabilir.
Apple Tablet Pazarında Kan Kaybediyor! Android Yükselişte!

Tablet pazarında bir dönem özellikle Android Honeycomb güncellemesi ile büyük bir rekabet başlamıştı. Ancak Google’ın Android işletim sisteminde tabletler için yenilik sunmaması ile tablet pazarında Apple bir anda zirveye oturmuştu. Apple tablet pazarını tek başına liderliğini uzun yıllar sürdürdü. Bir ara pazar payı yüzde 40’lara kadar çıkan Cupertinolu teknoloji devi için artık kara bulutlar görünüyor. Çünkü Android tabletler gümbür gümbür gelmeye başladı.

Apple tablet pazarını Android tabletlere kaptırabilir

Analist firması IDC tarafından yayınlanan rapora göre tablet satışları yıllık olarak yüzde 4.2 büyüme yaşayadı ve bu süreçte 40.5 milyon adet tablet satışı gerçekleşti. Tablet pazarında lider hala Apple. Cupertinolu firma bu çeyrekte 12,9 milyon tablet sattı Bu, 2020’nin ikinci çeyreğinden yüzde 3,5 daha fazla. Pazarın tamamı yukarıda bahsedildiği gibi yüzde 4,2 büyüdüğünden Apple’ın pazar payı yüzde 32,1’den yüzde 31,9’a geriledi. Yani anlayacağınız Android tabletlerin yaygınlaşması ile iPad’lerin hükümdarlığı yavaş yavaş sona ermeye başlayacak.

Samsung tablet satışlarında ikinci sırada yer almayı başardı. Güney Koreli teknoloji devi, bu çeyrekte 8,0 milyon tablet satarak sevkiyatlarını yüzde 13,3 artırdı ve böylece payı yüzde 18,0’dan yüzde 19,6’ya yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Lenovo, satışlarını ilginç bir şekilde yüzde 64,5 oranında artırdı. Lenovo da tablet pazarındaki payını yüzde 7,4’ten yüzde 11,6’ya yükseltti.

Apple Tablet

İlk beşte Amazon.com ve Huawei de yer alıyor. Amazon pazar payını yüzde 9.3’ten yüzde 10.7’ye yükseltmeyi başarttı. Ancak Huawei’nin tabletlerinin satışları bu yıl içerisinde yüzde 53.7 oranında azaldı.

Çinli teknoloji devi son üç ayda sadece 2.1 milyon adet tablet satabildi. Pazar payının yüzde 5.1’ine sahip olan Huawei, geçen yıl yüzde 11.5’lik bir pazar payına sahipti. Huawei’ye uygulanan ambargolar firmanın tablet sektöründe de darbe almasına neden oldu. HarmonyOS 2.0 ile küllerinden yeniden doğmak isteyen Çinli firma bakalım tablet satışlarında istediğini bulabilecek mi*

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.