Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 30, 2021 19:51

PlayStation 5 SSD Desteğine Kavuştu

Yayınlanan son Beta güncellemesi ile PlayStation 5 SSD desteğine kavuştu. Çok yakında bu özellik tüm PS5 sahiplerine sunulacak.
PlayStation 5 SSD Desteğine Kavuştu

Sony, PS5 sahiplerinin uzun zamandır beklediği M.2 SSD desteğini geç de olsa kullanıma sundu. Beta sürümü ile PlayStation 5 SSD desteğine sahip oldu. Ancak bu özellik şimdilik beta programına dahil olanalar tarafından kullanılabiliyor. Peki, Sony, SSD konusunda oyunculardan neler talep ediyor? Hangi SSD’ler PS5 ile uyumlu olacak?

Bildiğiniz gibi PS5’in kapaklarını yukarı doğru açtığınızda kasanın sol tarafında SSD yuvası yer alıyor. M.2 SSD slotunun yer aldığı bu bölümü tornavida ile açarak SSD’inizi yerleştirebiliyorsunuz. Bu yöntem PS5’in garantisini de devre dışı bırakmıyor. Ancak Sony’nin oyunculardan bir takım istekleri var. Yani her M.2 SSD’yi PS5’e direkt olarak takamıyorsunuz.

Sony oyunculardan 5.500 MB/s hızında çalışan Gen4 M.2 SSD kullanmasını istiyor. Seagate bu konuda hızlı davranarak PS5 için uyumlu SSD modellerini duyurdu bile. 250 GB’tan 4 TB’a kadar SSD’ye destek veren PS5’in, depolamasını artırmak maalesef ki biraz masraflı. Seagate’in PS5 ile uyumlu SSD fiyatları 500GB için 140 dolar, 1 TB için 240dolar 2 TB için 490 dolar ve 4 TB için 950 dolar olarak belirlenmiş durumda.

playstation 5 SSD

Türkiye fiyatları henüz açıklanmayan bu SSD’lerin ülkemize nispeten uygun fiyatla geleceğini düşünüyoruz. PS5’in son Beta sürümünde ayrıca performans ve arayüz iyileştirmeleri de yapılıyor. Ancak 1440P yani 2K ve VRR desteği maalesef ki eklenmiyor. Muhtemelen bu destek yaz aylarından sonra gelecek. Aslında VRR desteği PS5’te opsiyonel olarak var. Ratchet & Clank: Rift Apart oyununda 120 Hz tazeleme hızına sahip ekranlarda oyun 30 FPS yerine 40 FPS’te çalışıyor. Bu yüzden Sony, bu desteği resmi olarak yakında ekleyecektir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.