Teknoloji Temmuz 30, 2021 9:50

Paranız Olsa da iPhone 13 Pro Max’i Alamayabilirsiniz

Apple'ın yeni iPhone 13 ailesi hakkında bugün endişe verici haberler geldi. Apple'dan gelen açıklamaya göre olası bir stok sorunu kapıda.
Paranız Olsa da iPhone 13 Pro Max’i Alamayabilirsiniz

Küresel çip krizi tüm endüstri için büyük bir endişe haline geldi. Tüm devleri etkileyen çip krizi şimdi ise Cupertinolu Apple’ın kapısını çalmış gibi görünüyor. Apple, çip krizinin iPhone 13 modellerinin üretimini etkileyeceğini bugün dile getirdi. Yani paranız olsa bile Pro Max modelini çıktığı gibi satın alamayabilirsiniz. Çünkü tüm dünyada stok sorunu yaşanacak.

iPhone 13 stok sorunu yaşabilir

Apple yöneticileri, mevcut mali dördüncü çeyrek için gelirin artacağını, ancak henüz sona eren üçüncü çeyrekteki yüzde 36.4 büyüme oranının altında olacağını açıkladı. Şirket, çip sıkıntısının üçüncü çeyrekte beklenenden daha az şiddetli olmasına rağmen dördüncü çeyrekte daha da kötüleşeceğini ve iPhone üretimine yayılacağını da sözlerine ekledi.

Apple CEO’su Tim Cook, kıtlıktan etkilenen çiplerin eski teknolojiler kullanılarak yapıldığını, ancak iPhone için destekleyici bileşenler olarak hala hayati önemde olduklarını dile getirdi. Analistler, Apple’ın yeni nesil iPhone modelleri için çip stokluyor olabileceğine inanıyor.

Küresel çip sıkıntısı, COVID-19 salgını nedeniyle fabrikaların kapanması ve karantina ve ev ödevi/öğrenme geçişleri sırasında artan tüketici elektroniği talebi dahil olmak üzere çeşitli nedenlere bağlanıyor. Samsung ve Apple, küçük telefon üreticileri kadar kötü durumda değil. Nokia markalı cihaz şirketi HMD Global, yarı iletken krizinin küçük cihaz üreticileri için bir sorun olabileceği konusunda uyardı.

iPhone 13 şarj

Kaynaklar, telefon endüstrisindeki birçok firmanın çeşitli yarı iletkenler satın almak için mücadele ettiğini, güç yönetimi yongaları, ekran sürücüleri, yonga setleri ve diğer bileşenler için mücadele ettiğini doğruluyor.

Apple’ın çip krizinin üstesinden nasıl geleceği henüz bilinmiyor. Ancak Apple’ın 100 milyon telefon üretmek için sipariş verdiği söyleniyor. Cupertinolu firmanın ana modellerde stok sorunu yaşamayacağını Pro ve Pro Max modellerinde çip krizinden etkileneceğini düşünüyoruz. Son olarak Eylül ayında tanıtılacak olan yeni seride Apple A15 yonga setinin yer alacağını belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.